velkysaris.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Šariš

Aktuálne spravodajstvo

Sme rodina chce upraviť vzťahy nájomcov a prenajímateľov, navrhujú zmiernenie majetkových krívd

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) – Hnutie Sme rodina chce spravodlivo upraviť vzťahy nájomcov a prenajímateľov - vlastníkov bytov, ktoré boli týmto prenajímateľom vrátené v rámci reštitúcií. Do parlamentu preto predložilo novelu zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom. NR SR sa návrhom bude zaoberať na októbrovej schôdzi. „Spoločným menovateľom týchto opatrení je zmiernenie majetkových krívd, ktoré sa udiali ešte pred rokom 1989 a v určitej podobe pretrvávajú aj po viac ako 20 rokoch od nežnej revolúcie. Tento návrh zákona prináša skutočné riešenie vzájomných vzťahov prenajímateľ - nájomca - obec - štát a to tak, aby tieto vzťahy boli vyvážené a v prospech všetkých zainteresovaných strán,“ povedala pre agentúru SITA predkladateľka návrhu Adriana Pčolinská. Zavedenie finančnej náhrady Kľúčovými prínosmi sú podľa poslankyne Pčolinskej zavedenie finančnej náhrady, tak, ako si to želá viac ako 80% dotknutých nájomcov, princíp dobrovoľnosti a slobodného výberu nájomcu medzi bytovou náhradou a finančnou náhradou, či spravodlivý mechanizmus prispievania na nájomné zo strany obce prenajímateľovi. „Obce by mali možnosť získať dotáciu od štátu na poskytovanie finančných náhrad,“ uviedla. Podľa Pčolinskej návrh hnutia Sme rodina má pozitívny dopad na štátny rozpočet, pretože riešenie formou finančnej náhrady je vyčíslené na 46 648 000 eur. „Je to lacnejšie ako výstavba náhradných bytov, ktorých predpokladané náklady prevyšujú 70 miliónov eur,“ dodala. Krivdy na strane nájomcov V súčasnosti platný zákon o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom upravuje podľa hnutia vzťahy medzi prenajímateľmi a nájomcami nevyvážene, a to v prospech prenajímateľov. Do riešenia týchto vzťahov sú zatiahnuté tak obce, ktoré sú povinné poskytnúť nájomcom v prípade výpovede z nájmu bytové náhrady, ako aj štát, ktorý poskytuje obciam zo svojho rozpočtu dotácie, aby mohli bremeno bytových náhrad finančne utiahnuť. „Mechanizmus, ktorý tento zákon vytvoril síce na jednej strane zmierňuje, resp. odstraňuje majetkové krivdy na strane prenajímateľov, zároveň však vytvára nové majetkové krivdy na strane nájomcov,“ argumentuje Sme rodina s tým, že platný zákon zvýšil regulované nájomné v priebehu šiestich rokov o takmer 200 %. V prípade tzv. tolerovaného nájmu obec nie je nútená sa s bytovými náhradami ponáhľať – keďže prenajímateľom musí podľa platného zákona doplácať len rozdiel medzi trhovým nájomným a regulovaným nájomným až do času, kým poskytne nájomcovi bytovú náhradu. Viac k témam: Národná rada SR, Sme Rodina Boris KollárZdroj: Webnoviny.sk - Sme rodina chce upraviť vzťahy nájomcov a prenajímateľov, navrhujú zmiernenie majetkových krívd © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sme rodina chce upraviť vzťahy nájomcov a prenajímateľov, navrhujú zmiernenie majetkových krívd

Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí

BALI 24. septembra (WebNoviny.sk) - Viac ako 35-tisíc osôb už opustilo oblasť okolo činnej sopky Agung na indonézskom ostrove Bali v obave, že by po viac ako pol storočí mohla vybuchnúť. Počet ľudí, ktorý v nedeľu oznámila zásahová jednotka agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof, je pritom viac ako dvojnásobne väčší ako sa pôvodne predpokladalo. Odporúčame:Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí Indonézske úrady vydali pred Agung najvyššiu výstrahu v piatok a nariadili evakuáciu obyvateľov z oblastí, ktoré by jej erupcia mohla postihnúť, po tom, ako zaznamenali "značný nárast" seizmickej aktivity. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne deväť kilometrov od krátera a do 12 kilometrov na sever, severovýchod, juhovýchod, juh a juhozápad od sopky. Agung naposledy vybuchla v marci 1963, katastrofa si vyžiadala približne 1 100 obetí. V tom čase sopka chrlila popol do výšky desiatich kilometrov. Viac k témam: Bali, evakuácia, sopkaZdroj: Webnoviny.sk - Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí

Neapol má charakter, tvrdí Hamšík, ktorý s tímom prepisoval históriu Serie A

TURÍN/NEAPOL 24. septembra (WebNoviny.sk) - V najvyššej talianskej futbalovej súťaži Serie A premiérovo v histórii nastala situácia, že dve mužstvá dokázali naplno zabodovať v úvodných šiestich kolách. Spomenutú bilanciu si momentálne môžu užívať futbalisti SSC Neapol a Juventusu Turín."Partenopei" v sobotu popoludní triumfovali 3:2 na ihrisku nováčika SPAL 2013, úradujúci šampión z Turína následne s prehľadom zvládol mestské derby proti tímu FC (4:0). Ukázali svoju silu "Zápas patril k najťažším v tejto sezóne. Spal hral výborne, no my sme opäť ukázali svoju silu. Tím má aj veľký charakter, keď dokázal otočiť duel. Stalo sa to už tretíkrát v tejto sezóne," uviedol po stretnutí slovenský kapitán Neapola Marek Hamšík prostredníctvom svojej oficiálnej stránky. Odporúčame:Video: Nováčik Serie A potrápil Hamšíkov Neapol, hrdinom AS Rím bol El Shaarawy (aktualizované) Skóre stretnutia vo Ferrare otvorili prekvapivo domáci gólom Pasquala Schiattarellu v 13. min, už o minútu neskôr vyrovnal Lorenzo Insigne. V 72. min poslal "Partenopei" do vedenia José Callejón. O šesť minút vyrovnal Federico Viviani. Definitívnu podobu výsledku stanovil v 83. min po peknom sóle alžírsky obranca Neapola Faouzi Ghoulam. Skvelý štart "Tešíme sa zo skvelého štartu do súťaže. Sme však ešte na začiatku sezóny, musíme ísť od zápasu k zápasu. Už najbližšie nás čaká veľmi ťažký duel, zápas Ligy majstrov proti Feyenoordu. Potrebujeme naplno zabrať a získať tri body," dodal Hamšík, ktorý na ihrisku pobudol do 61. min. Neapolčanov po zápase mrzelo akurát zranenie poľského útočníka Arkadiusza Milika. Dvadsaťtriročnému odchovancovi klubu Rozwój Katovice hrozí druhý rok po sebe operácia kolena. Rovnaký úraz utrpel aj v úvode minulej sezóny. Ako referuje oficiálne twitterové konto neapolského klubu, podrobnejšie informácie ohľadne Milikovho zdravotného stavu budú známe po pondelkových vyšetreniach na klinike v Ríme. Viac k témam: futbal, Juventus Turín, Marek Hamšík, Serie A, SSC NeapolZdroj: Webnoviny.sk - Neapol má charakter, tvrdí Hamšík, ktorý s tímom prepisoval históriu Serie A © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Neapol má charakter, tvrdí Hamšík, ktorý s tímom prepisoval históriu Serie A

Senátne voľby môžu pre Macronovo hnutie skončiť neúspechom

PARÍŽ 24. septembra (WebNoviny.sk) - Voľby do francúzskeho Senátu, ktoré sa konajú v nedeľu, by pre hnutie Republika vpred (La République en marche, LREM) prezidenta Emmanuela Macrona mohli skončiť neúspechom. Odporúčame:Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce Hnutie, ktoré vzniklo ešte len minulý rok a zožalo úspech v júnových voľbách do Národného zhromaždenia, sa uchádza o najmenej 50 z voľných 171 kresiel v hornej komore parlamentu. To mu však môže prekaziť rastúce rozčarovanie spoločnosti z Macronovej vlády. Nespokojní s plánmi Predstaviteľov do Senátu volia starostovia, zákonodarcovia, členovia regionálnych a miestnych rád. O kreslo sa uchádza takmer dvetisíc kandidátov. Pre politických nováčikov z LREM sú to prvé voľby do Senátu, pri ktorých mávajú zvyčajne výhodu predstavitelia tradičných strán. Mnohí miestni vysokopostavení činitelia sú okrem toho nespokojní s Macronovými plánmi znížiť rozpočet lokálnym úradom, čo tiež môže spôsobiť menšiu podporu hnutia. Potrebuje podporu Senátu Pri schvaľovaní zákonov má posledné slovo Národné zhromaždenie. Macron, ktorý plánuje reformy vo viacerých oblastiach, potrebuje však aj väčšiu podporu Senátu, aby mohol sľubované veľké zmeny uskutočniť. Podľa výsledkov prieskumov sa LREM bude v Senáte, ktorý má dovedna 348 kresiel, usilovať o spojenectvo s ďalšími centristami, umiernenými republikánmi a socialistami, aby mu pomohli jeho reformy schváliť. Viac k témam: Emmanuel Macron, voľbyZdroj: Webnoviny.sk - Senátne voľby môžu pre Macronovo hnutie skončiť neúspechom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Senátne voľby môžu pre Macronovo hnutie skončiť neúspechom

Ak to bude potrebné, Kiska by sa mal za konanie jeho firmy ospravedlniť, myslí si Remišová

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska by mal občanom zodpovedne a štátnicky objasniť podozrenia týkajúce sa krátenia daní spoločnosťou Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej je spolumajiteľom a ktorá sa podieľala aj na jeho prezidentskej kampani. V relácii V politike televízie TA3 to povedala poslankyňa hnutia OľaNO-NOVA Veronika Remišová. Nemôžu unikať tajné informácie „Musí sa vyjadriť ku všetkým skutočnostiam, ktoré vyšli najavo,“ vyhlásila. Ak to bude potrebné, Kiska by sa mal podľa nej aj ospravedlniť. Remišová v tejto súvislosti považuje za neprijateľné, aby zo štátnych inštitúcií, akú sú napríklad daňové úrady, unikali utajené informácie, čo sa na Slovensku stalo už viackrát. Odporúčame:Prezident Kiska sa v USA údajne stretol s finančníkom Sorosom, ich debata trvala hodinu Novelou ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorá má upraviť podmienky podávania a zverejňovania majetkových priznaní, chce OľaNO-NOVA „zaplátať diery v slovenskej legislatíve“. Novela napríklad rozširuje zoznam verejných funkcionárov, na ktorých by sa mala vzťahovať povinnosť podávať majetkové priznanie. Etický kódex funkcionárov To sa bude týkať nielen nehnuteľného majetku, ale aj darov a hnuteľného majetku ako autá, pričom budú musieť špecifikovať, o aký dar alebo auto ide. Politici budú musieť priznávať a uvádzať aj užívanie cudzieho majetku, napríklad to, že si prenajímajú byt, za koľko a aká je hodnota toho bytu. Remišová vyjadrila presvedčenie, že novelu v parlamente podporia aj koaličné strany. „Ak ide pánovi (Robertovi) Ficovi o potláčanie korupcie a pánovi (Andrejovi) Dankovi o väčšiu transparentnosť, tak túto novelu podporia,“ vyhlásila. Dodala, že v rámci novely chce hnutie zaviesť aj takzvaný etický kódex, ktorý zadefinuje presné pravidlá etického konania verejných funkcionárov. Viac k témam: Andrej Kiska, OĽaNO-NOVA, Veronika RemišováZdroj: Webnoviny.sk - Ak to bude potrebné, Kiska by sa mal za konanie jeho firmy ospravedlniť, myslí si Remišová © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ak to bude potrebné, Kiska by sa mal za konanie jeho firmy ospravedlniť, myslí si Remišová

Nórska realitná kancelária si pripravila pre Petra Sagana na šampionáte v Bergene originálnu ponuku

BERGEN 24. septembra (WebNoviny.sk) - Nórsky Bergen v nedeľu žil cyklistikou viac ako kedykoľvek predtým a meno Peter Sagan bolo takmer rovnako dominantnou témou ako tradičná úvaha domácich či dnes zaprší alebo nie. Na historický zlatý hetrik na majstrovstvách sveta útočiaci Slovák prilákal na juhozápad Nórska desiatky, ba až stovky Slovákov vyzbrojených vlajkami a dobrou náladou. " Neprišli sme sem len kvôli Saganovi a pretekom. Výlet do Nórska sme spojili aj s turistikou po okolí, kde je čo obzerať. Samozrejme, dnes by sme boli radi pri tom, keď Peter dosiahne tretie víťazstvo na majstrovstvách sveta," uviedol Jozef, jeden z členov početnej skupinky fanúšikov zo Spiša. Stretneme sa po pretekoch Cyklisti sa krátko po desiatej vydali v ústrety úmorným 267 km a už o hodinu neskôr začali krúžiť po okruhu, ktorého súčasťou bola aj starobylá štvrť Bryggen s farebnými domčekmi nalepenými na seba azda najfotogenickejšia časť mesta s prezývkou Brána k fjordom. A práve z okna jedného z týchto domčekov sa popri slovenskej vlajke s nápisom Šaľa vyklonila žena, ktorá zakričala smerom ku krajanom kráčajúcim po ulici. "Po pretekoch sa stretneme na námestí, keď budú Peťovi odovzdávať zlatú medailu a zaspievame si spoločne hymnu." Originálnosť realitnej kancelárie Zaujímavo vyriešila podporu Saganovi skupina fanúšikov z Prievidze. Zrejme nezohnali slovenskú vlajku, a tak si narýchlo pripravil iba kartón, kde namaľovali slovenský znak a pridali nápis v angličtine: "Go Sagan, go /Poďme, Sagan/ alebo This should be a slovak flag! /Toto má byť slovenská vlajka/". Odporúčame:Peter Sagan zabojuje o zlatý hetrik, môže prepísať históriu Originálne využila prítomnosť svetového šampionátu v Bergene jedna z miestnych realitných kancelárií. Okná budovy v centre mesta vyzdobila pútačmi, v ktorých favoritom pretekov ponúkala svoje služby. Mená Michael (Matthews), Alexander (Kristoff) či Edvald (Boasson Hagen) svietili v oknách s ponukou prenajatia domčeka na predmestí či vilky na pobreží mora. Samozrejme, nemohla chýbať - a priamo na dverách - ponuka pre Petra Sagana s oslovením v slovenčine a pokračujúcim textom v anglickom jazyku."Dobrý deň, Peter! Všetko dobré na ceste k zlatému hetriku želáme. A potom by ste možno mohli utratiť vaše peniaze u nás na Kolstiene?", znela ponuka Saganovi. Okruhy nepriniesli nič prekvapujúce Preteky mužskej kategórie elite sa v nedeľu začali o 10.05 h, vyvrcholiť by mali približne o 16.45 h. V hre je aj poltucet Slovákov na čele s obhajcom titulu Petrom Saganom, ktorému pomáhajú brat Juraj Sagan, Michael Kolář, Erik Baška, Patrik Tybor a Marek Čanecký. Odporúčame:Boonen nefavorizuje Sagana, majstrom sveta bude podľa neho Wellens Prvé štyri z dvanástich okruhov po Bergene bez asistencie dažďa nepriniesli nič prekvapujúce. Únik skupiny desiatich cyklistov s náskokom aj 10 minút v prvej polovici nenarušil pokoj v pelotóne. Viac k témam: Bergen, cyklistika, Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, Peter SaganZdroj: Webnoviny.sk - Nórska realitná kancelária si pripravila pre Petra Sagana na šampionáte v Bergene originálnu ponuku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nórska realitná kancelária si pripravila pre Petra Sagana na šampionáte v Bergene originálnu ponuku

Byť v jadre EÚ znamená byť od začiatku súčasťou debaty o jej budúcej podobe, tvrdí Korčok

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) – Byť v jadre Európskej únie znamená byť od začiatku súčasťou debaty o budúcej podobe Európskej únie. V relácii RTVS O 5 minút 12 to dnes povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. „Nechceme si počkať, chceme byť pritom od začiatku, už keď sa nastavujú pravidlá,“ vyhlásil s tým, že jadro EÚ vníma niečo ako prehĺbenú integráciu, pričom zdôraznil, že žiadna kompetencia sa neprenesie na Úniu bez súhlasu národného parlamentu. Nemôžeme zostať mimo hry Rovnaký názor vyjadril aj predseda zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd), podľa ktorého by Slovensko nemalo „zostať mimo hry“. „ Ak chceme mať vplyv na budúci stav EÚ, ktorý sa dohodne, tak pri tom musíme byť a nie čakať, ako to dopadne,“ vyhlásil. Odporúčame:Kiska na Valnom zhromaždení OSN kritizoval Rusko, suverenitu Ukrajiny podkopáva agresívny sused Aj strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce byť podľa jej predsedu Richarda Sulíka pri debate, ktorá nastaví budúce pravidlá Únie. Slovensko však musí mať neustále na zreteli, či mu to vyhovuje a čo mu to prinesie. „Musíme mať na zreteli záujmy Slovenska,“ zdôraznil a opäť vyjadril pochybnosti, či by sa malo Slovensko hlbšie integrovať k EÚ, napríklad v daňovej či sociálnej oblasti. Úspech slovenskej diplomacie Korčok, Šebej aj Sulík vyjadrili presvedčenie, že Miroslav Lajčák na čele Valného zhromaždenia OSN znamená úspech pre slovenskú diplomaciu. Dotkli sa aj témy nevyhnutnosti reformy OSN vrátane jej Bezpečnostnej rady. Návrh reformy by mal byť podľa Korčoka na stole už na budúci rok, pričom zmien by sa mali dočkať oblasti mierových operácií OSN, poskytovanie zahraničnej pomoci aj samotné fungovanie manažmentu organizácie. Odporúčame:Lajčák s Trumpom rokoval o reforme OSN aj Severnej Kórei, zhodli sa však v jednej téme „Nebude to revolúcia, ale aj malé kroky budú na prospech,“ povedal. Šebej je skeptický k možnosti radikálnejšej reformy, jednotlivé členské štáty podľa neho nie sú ochotné ju prijať. OSN je podľa Sulíka málo efektívna. „Mala by to byť platforma na riešenie sporov a hľadanie kompromisov podľa presne stanovených pravidiel,“ konštatoval. Korčok, Šebej aj Sulík hovorili aj o súčasnom napätí medzi USA a Severnou Kóreou, pričom sa zhodli, že vojna je v súčasnej dobe nepravdepodobná. Po voľbách v Nemecku neočakávajú veľké zmeny v zahraničnej politike krajiny, ktorá podľa nich zostane naďalej proeurópska. Viac k témam: Európska únia, František Šebej, Ivan Korčok, jadro EÚ, Miroslav Lajčák, Most-Híd, Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita, Valné zhromaždenie OSNZdroj: Webnoviny.sk - Byť v jadre EÚ znamená byť od začiatku súčasťou debaty o jej budúcej podobe, tvrdí Korčok © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Byť v jadre EÚ znamená byť od začiatku súčasťou debaty o jej budúcej podobe, tvrdí Korčok

Novela Zákonníka práce o zatvorení obchodov nebola podľa Kaščákovej z SaS šťastným riešením

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) - Novela Zákonníka práce, podľa ktorej sú počas šestnástich sviatočných dní v roku zatvorené obchody, po pár mesiacoch od jej zavedenia do praxe podľa poslankyne NR SR za SaS Renáty Kaščákovej ukazuje, že nebola šťastným riešením. Ako povedala pre agentúru SITA, sviatky považuje za dôležité a snaží sa vyhýbať nákupom. Sloboda podnikania „Bola by som rada, keby všetci ľudia dospeli do štádia, kedy by to cítili rovnako. Ale chápem, že nie všetci sú tak nastavení. Preto vtesnávať ľudí do jedného rámca videnia sveta pomocou zákona mi nepríde šťastné,“ uviedla s tým, že za dôležitú považuje slobodu podnikania a tú tento zákon neumožňuje. „Keby na otvorenie obchodov vo sviatky nebol dopyt, obchodníci by svoje prevádzky určite obmedzili aj bez takéhoto zákona,“ dodala. Plnohodnotné dni oddychu Prvým sviatkom, počas ktorého boli cez deň zatvorené obchody, bol sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla. Obchody sú po novele Zákonníka práce z dielne koaličných poslancov zatvorené počas šestnástich sviatočných dní v roku. Počas 15 sviatkov zostanú obchody zatvorené celý deň, 24. decembra bude zakázaný maloobchodný predaj po 12:00. Odporúčame:Minister Gajdoš podľa SaS postavil občanov Slovenska pred frustrujúcu dilemu Doteraz boli obchody povinne zatvorené 3,5 dňa v roku, a to 1. januára, počas Veľkonočnej nedele, 24. decembra po 12:00 a 25. decembra. Zväz obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR) uvítal schválenie novely. Podľa prezidenta ZOCR Pavla Konštiaka tak boli vytvorené plnohodnotné dni oddychu pre pracovníkov obchodu a ich rodiny. Viac k témam: NR SR, Renáta Kaščáková, SaS Sloboda a Solidarita, Zákonník práceZdroj: Webnoviny.sk - Novela Zákonníka práce o zatvorení obchodov nebola podľa Kaščákovej z SaS šťastným riešením © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Novela Zákonníka práce o zatvorení obchodov nebola podľa Kaščákovej z SaS šťastným riešením

Nemci si volia nový parlament, kancelárka Merkelová zrejme obháji svoj mandát

BERLÍN 24. septembra (WebNoviny.sk) - V Nemecku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, ktoré rozhodnú či kancelárka Angela Merkelová obháji svoj mandát aj do ďalšieho funkčného obdobia. Jej Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) je výrazným favoritom hlasovania a podľa najaktuálnejších prieskumov by tento konzervatívny blok mohol získať 34 až 37 percent hlasov. Schulz je hlavným vyzývateľom Merkelovej hlavný vyzývateľ Martin Schulz je so svojou Sociálno-demokratickou stranou (SPD) na druhom mieste s podporou 21 až 22 percent. Podľa prieskumov by sa do Spolkového snemu dostala aj krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá môže získať 10 až 13 percent hlasov. Odporúčame:Merkelová si to v dueli rozdala so Schulzom, hovorili najmä o utečencoch Ak by sa výsledky hlasovania naplnili, bolo by to prvý raz po 60 rokoch, čo by sa do parlamentu dostala takáto strana. Okrem toho by kreslá v sneme mohli dostať aj ľavicová strana Die Linke s 9,9 percentami, Slobodná demokratická strana (FDP) s 9,2 percentami a strana Zelených so 7,6 percentami. Migrácia bola horúcou témou Voľby sú prvým celonárodným hlasovaním odkedy Merkelovej vláda otvorila dvere Nemecka utečencom v roku 2015, čo viedlo k príchodu takmer 900-tisíc ľudí do krajiny. Práve migrácia a národná bezpečnosť boli v predvolebnej kampani horúcimi témami, ktorým sa kandidáti venovali. Otázka prílevu migrantov do krajiny pritom pomohla AfD, ktorá sa stavia proti migrantom a islamizácii, k získaniu väčšej podpory vo verejných prieskumoch. Odporúčame:Schulz je stále presvedčený, že vo voľbách porazí Merkelovú O budúcnosti nemeckej vlády môže rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí majú k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená. Volebné miestnosti sú otvorené od 8:00 a zatvoria sa o 18:00, krátko potom by mali byť podľa predpokladov známe aj prvé predbežné výsledky. Viac k témam: Angela Merkelová, Martin Schulz, parlamentné voľby v NemeckuZdroj: Webnoviny.sk - Nemci si volia nový parlament, kancelárka Merkelová zrejme obháji svoj mandát © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci si volia nový parlament, kancelárka Merkelová zrejme obháji svoj mandát

Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva

VATIKÁN 24. septembra (WebNoviny.sk) - Niekoľko desiatok konzervatívnych rímskokatolíckych teológov, kňazov a akademikov formálne obvinilo pápeža Františka zo šírenia kacírstva. Toho sa mal dopustiť v roku 2016 vydaním dokumentu Radosť lásky, v ktorom vyjadril otvorenosť voči rozvedeným a občiansky znovu zosobášeným katolíkom. Odporúčame:Pápeža Františka trápia klimatické zmeny, poslal odkaz politikom Obvinenie vo forme 25-stranového listu podpísalo 62 signatárov a odovzdalo Vatikánu ešte minulý mesiac. Teológovia v liste obviňujú pápeža z propagovania siedmich kacírskych postojov súvisiacich s manželstvom, morálnym životom a sviatosťami prostredníctvom spomínaného dokumentu a následných "skutkov, slov a opomenutí". Ako informuje agentúra AP, dožadujú sa v ňom filiálnej korekcie - opatrenia, ktoré cirkev naposledy použila v 14. storočí. V súvislosti s Radosťou lásky zaslali vlani Františkovi list aj štyria konzervatívni kardináli, ktorí ho vyzvali, aby im ozrejmil viacero pochybností. Podľa nich jeho vyjadrenia k tejto téme vyvolávajú mnohé otázky a umožňujú rôzne interpretácie. Na ani jednu z iniciatív pápež zatiaľ nereagoval. Viac k témam: kacírstvo, pápež František I.Zdroj: Webnoviny.sk - Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia kacírstva

Prezident Kiska sa v USA údajne stretol s finančníkom Sorosom, ich debata trvala hodinu

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska sa uplynulý týždeň stretol v USA aj s americkým finančníkom Georgom Sorosom, ktorý sa narodil v Maďarsku. O čom rokovali, nie je známe. Podľa informácií agentúry SITA stretnutie, ktoré potvrdili tri od seba nezávislé zdroje, trvalo približne hodinu. Okrem prezidenta Kisku boli za slovenskú stranu na ňom prítomné aj ďalšie osoby. Prezidentská kancelária o stretnutí neinformovala napriek viacerým požiadavkám od agentúry SITA. Odporúčame:Danko vysvetlil výrok o láske človeka k človeku, prekáža mu manipulácia verejnou mienkou Soros kedysi založil hedgeový fond, ktorý mu rýchlo vyniesol zisk. Podľa medializovaných informácií v roku 1992 pri menovej špekulácii, ktorá stála Britániu odchod z Európskeho mechanizmu výmenných kurzov, zarobil miliardu dolárov. Podozrievali ho aj z toho, že spustil ázijskú finančnú krízu v roku 1997, keď špekuloval s thajskou menou. Posledné roky sa Soros venuje už len filantropii. V Maďarsku vláda v lete proti jeho názorom na utečeneckú krízu spustila kampaň. Podporuje napríklad zmeny a vznik demokracie vo viacerých krajinách prostredníctvom niekoľkých nadácií. Viac k témam: Andrej Kiska, George SorosZdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska sa v USA údajne stretol s finančníkom Sorosom, ich debata trvala hodinu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prezident Kiska sa v USA údajne stretol s finančníkom Sorosom, ich debata trvala hodinu

Ceny ropy sa zvýšili, zdraželo aj zlato

NEW YORK 24. septembra (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v závere týždňa posilnili. Ľahká americká ropa si v piatok pripísala 11 centov, čiže 0,2 percenta a uzavrela na úrovni 50,66 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zdražela o 43 centov, čiže o 0,8 percenta na 56,86 USD za barel. Odporúčame:Dolár klesol voči jenu aj oproti euru, Trump schválil prísnejšie sankcie voči Severnej Kórei Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu vzrástla o 3 centy na 1,67 USD za galón, ale cena vykurovacieho oleja stagnovala na úrovni 1,82 USD za galón. Vývoj cien drahých kovov bol v piatok zmiešaný. Zlato si prilepšilo o 2,70 USD a uzavrelo na úrovni 1 297,50 USD za uncu. Striebro však stratilo 3 centy a jeho cena sa znížila na 16,98 USD za uncu. Viac k témam: ropa, striebro, Svetové komoditné trhy, vykurovací olej, zlatoZdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy sa zvýšili, zdraželo aj zlato © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy sa zvýšili, zdraželo aj zlato

Video: Tatar prihral na gól Frkovi, Pánik s Jurčom rozdali po tri „hity“

DETROIT 24. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel jednou asistenciou k vysokému víťazstvu Detroitu nad Bostonom (5:1) v sobotňajšom prípravnom stretnutí pred novou sezónou NHL. Tatar v presilovej hre v 43. min prihral českému spoluhráčovi Martinovi Frkovi a ten druhým presným zásahom v stretnutí pečatil na 5:1 pre Red Wings. Pre 26-ročného slovenského krídelníka to bola druhá asistencia v predsezónnej príprave. 54 striel hráčov Chicaga Blackhawks V drese Bostonu chýbal kapitán Zdeno Chára. Premiérovo sa hralo v novom stánku Little Caesars Arene, ktorá nahradila Joe Luis Arenu. Tá bola domovom pre hráčov Detroitu od roku 1979. Odporúčame:Video: Skvelý Halák prispel k triumfu Islanders nad Rangers v NHL, tréner Weight ho pochválil Až dvaja slovenskí útočníci sa predstavili v súboji Chicaga s Columbusom (2:3), ale k víťazstvu Blackhawks nepomohli. Richard Pánik mal tri a Tomáš Jurčo jeden strelecký pokus, domáci dovedna 54-krát vystrelili na Joonasa Korpisala v bránke hostí, ale ten pustil za chrbát len dva puky. V sobotu bol v hre aj obranca Martin Marinčin v drese Toronta, ktoré zvíťazilo v Buffale 3:1. Marinčin nebodoval a zápas skončil so 4 trestnými minútami a jednou mínuskou. V zostave "kráľov" chýbal Gáborík Hokejisti Los Angeles bez Mariána Gáboríka v zostave zdolali hráčov Vancouveru 4:3 po nájazdoch v zápase, ktorý sa hral netradične v čínskej metropole Pekingu ešte v sobotu predpoludním stredoeurópskeho času. Rozhodol bekhendový blafák v podaní Jonnyho Brodzinského. Kings uspeli v oboch súbojoch proti Canucks na čínskom zájazde, ktorý sa konal v rámci hokejovej osvety v najľudnatejšej krajine sveta. V Šanghaji a Pekingu to boli historicky prvé dva predsezónne duely tímov z NHL na čínskom ľade. Medzi zápasmi hráči oboch tímov absolvovali exkurziu na Veľký Čínsky múr. "Bol to zážitok, za ktorý stál aj zmeškaný tréning," uviedol Travis Green, tréner Vancouveru, na webe NHL. "Pripomína nám to, akí sme v skutočnosti všetci malí," povedal počas návštevy Veľkého Čínskeho múru prezident Los Angeles Kings Luc Robitaille. NHL - PRÍPRAVNÉ ZÁPASY  sobota Los Angeles - Vancouver 4:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0, 1:0) - hralo sa v čínskom Pekingu Edmonton - Winnipeg 6:2 (2:1, 0:1, 4:0) Arizona - San Jose 4:5 po sam. nájazdoch (3:2, 1:2, 0:0 - 0:0, 0:1) Chicago - Columbus 2:3 (1:1, 0:2, 1:0) Richard Pánik odohral 13:40 min, 3 strely, 3 "hity", 1 zblokovaná strela, Tomáš Jurčo (obaja Chicago) odohral 11:49 min, 1 strela, 3 "hity" St. Louis - Dallas 0:4 (0:2, 0:0, 0:2) Buffalo - Toronto 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) Martin Marinčin (Toronto) odohral 16:12 min, 2 strely, 4 trestné minúty, 1 mínusový bod New Jersey - NY Rangers 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) Ottawa - Montreal 5:1 (2:0, 2:1, 1:0) Washington - Carolina 1:4 (1:1, 0:1, 0:2) Detroit - Boston 5:1 (0:1, 4:0, 1:0) Tomáš Tatar (Detroit) odohral 17:05 min, 2 strely, 1 asistencia, 1 "hit", 2 trestné minúty Minnesota - Colorado 2:1 (1:0, 1:1, 0:0) Viac k témam: Detroit Red Wings, hokej, NHL, tomáš tatarZdroj: Webnoviny.sk - Video: Tatar prihral na gól Frkovi, Pánik s Jurčom rozdali po tri hity © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Tatar prihral na gól Frkovi, Pánik s Jurčom rozdali po tri „hity“

Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu

DUBAJ 24. septembra (WebNoviny.sk) - Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu, ktorú do krajiny vystrelili šiitski rebeli z Jemenu a ich spojenci. V nedeľu ráno o tom informovala štátna tlačová agentúra s tým, že raketa bola zacielená na mesto Chamis Mušaít na juhozápade Saudskej Arábie, kde sídli letecká základňa kráľa Chálida. Odporúčame:Ministerstvo radí Slovákom opustiť Jemen, cestovné odporúčanie upravilo aj pre ďalšie krajiny Vojenské jednotky podľa stanoviska strelu "zachytili a zničili bez akýchkoľvek obetí" a neskôr zaútočili na miesto jej vystrelenia v Jemene. Koalícia vedená Saudskou Arábiou bojuje s jemenskými šiitskými rebelmi od marca 2015. Rebeli a ich spojenci majú prístup k zásobám rakiet z čias Sovietskeho zväzu a ich lokálne upraveným variantám. Vojna si už vyžiadala životy viac ako 10-tisíc civilistov, pričom Organizácia Spojených národov kritizovala saudskoarabské nálety za ich zabíjanie. Viac k témam: balistická raketa, Jemen, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Saudskoarabská armáda zostrelila balistickú raketu z Jemenu

V nákupnom centre v Londýne zaútočili na ľudí nebezpečnou látkou

LONDÝN 24. septembra (WebNoviny.sk) - V nákupnom centre v londýnskom Stratforde zaútočila skupina mužov na tamojších návštevníkov zdraviu škodlivou látkou. Incident, ktorý nahlásili ako možný kyselinový útok, sa stal v sobotu vo večerných hodinách. Odporúčame:Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce Podľa svedkov útokom predchádzala hádka medzi dvoma skupinami mužov. Prvotné správy naznačovali, že páchatelia zaútočili na ľudí náhodne. Metropolitná polícia však vysvetlila, že útoky súviseli so spomínanou potýčkou, informuje spravodajský portál BBC. Privolaní zdravotníci ošetrili na mieste činu šiestich mužov, z ktorých troch previezli do nemocnice. Nikto neutrpel život ohrozujúce zranenia. V súvislosti s útokom zatkli 15-ročného mladíka, ktorý je podozrivý z ťažkého ublíženia na zdraví. Viac k témam: Londýn, útok kyselinouZdroj: Webnoviny.sk - V nákupnom centre v Londýne zaútočili na ľudí nebezpečnou látkou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V nákupnom centre v Londýne zaútočili na ľudí nebezpečnou látkou

Federer s Nadalom uspeli bok po boku na Rod Laver Cupe v Prahe, Európa vedie

PRAHA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Žijúce legendy tenisu Švajčiar Roger Federer a Španiel Rafael Nadal potvrdili rolu favoritov v sobotňajších zápasoch dvojhry v rámci druhého hracieho dňa na premiérovom ročníku Rod Laver Cupu, ktorý sa hrá pod strechou pražskej O2 Arény. Odporúčame:Rivalita s Federerom je podľa Nadala dôležitá, víťaz US Open mal po problémoch požehnanú sezónu Federer v úvode zdolal Američana Sama Querreyho 6:4, 6:2 a neskôr svetová jednotka Nadal si s problémami poradil s Jackom Sockom 6:3, 3:6, 11:9 (zápasový tajbrejk). V úvodnom večernom stretnutí Austrálčan Nick Kyrgios zvíťazil 4:6, 7:6 (4), 10:6 (zápasový tajbrejk) nad domácim zástupcom Tomášom Berdychom. V následnej štvorhre Federer s Nadalom zdolali Američanov Querreyho a Socka 6:4, 1:6, 10:5 (zápasový tajbrejk). Európa vedie nad zvyškom sveta 9:3 v trojdňovom meraní síl elitných svetových tenistov. Za víťazstvá v sobotňajších zápasoch udelili po 2 body. ROD LAVER CUP: Roger Federer - Sam Querrey 6:4, 6:2 Rafael Nadal - Jack Sock 6:3, 3:6, 11:9 (zápasový tajbrejk) Nick Kyrgios - Tomáš Berdych 4:6, 7:6 (4), 10:6 (zápasový tajbrejk) Roger Federer, Rafael Nadal - Sam Querrey, Jack Sock 6:4, 1:6, 10:5 (zápasový tajbrejk) Viac k témam: Rafael Nadal, Roger Federer, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Federer s Nadalom uspeli bok po boku na Rod Laver Cupe v Prahe, Európa vedie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Federer s Nadalom uspeli bok po boku na Rod Laver Cupe v Prahe, Európa vedie

Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey

WASHINGTON 23. septembra (WebNoviny.sk) - Americké bombardéry a stíhačky preleteli neďaleko východného pobrežia Severnej Kórey. Ide pritom o najsevernejšiu časť demilitarizovanej zóny rozdeľujúcej Kórejský polostrov, kam v 21. storočí doleteli takéto americké stroje. Ako informoval Pentagon, bombardéry typu B-1B vyleteli zo základne na Guame a stíhačky F-15 z japonskej Okinawy. Odporúčame:Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu Hovorkyňa ministerstva obrany Dana White v stanovisku uviedla, že prelety majú poukázať na to, ako vážne USA berú "ľahkomyseľné správanie" Severnej Kórey a zároveň majú vyslať správu, že prezident Donald Trump "má vojenské možnosti k zastaveniu akejkoľvek hrozby". "Sme pripravení použiť plný rozsah vojenského vybavenia, aby sme ochránili USA a našich spojencov," dodala. Viac k témam: Donald Trump, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná KóreaZdroj: Webnoviny.sk - Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey

Britský oscarový herec Colin Firth získal talianske občianstvo

LONDÝN 23. septembra (WebNoviny.sk) - Anglický herec Colin Firth získal talianske občianstvo, o ktoré si požiadal v máji. Informáciu potvrdilo talianske ministerstvo vnútra. Päťdesiatšesťročný rodák z Grayshottu sa stal vhodným kandidátom pre získanie talianskeho občianstva vďaka manželstvu s filmovou producentkou Liviou Giuggioli, ktorú si vzal za manželku v roku 1997. "Veľmi známy herec, ktorý získal Oscara za film Kráľova reč (2010) je ženatý s občiankou našej krajiny a často preukázal voči našej zemi lásku," uviedlo ministerstvo, keď oznámilo, že umelec získal taliansky pas. Firth, ktorý je teraz britským aj talianskym občanom, vysvetlil že si o občianstvo juhoeurópskej krajiny zažiadal, pretože "v okolí panuje neistota", čím chcel zrejme poukázať na odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Ako tiež uviedol, jeho manželka má tiež britský pas a obe ich deti majú dvojité občianstvo. "Mysleli sme si, že bude rozumné, ak budeme mať všetci rovnaké," povedal, s tým, že aj napriek talianskemu občianstvu bude stále "extrémne britský". "Ktokoľvek, kto sa zosobášil s Talianom alebo Taliankou, vie, že si neberie len jednu osobu, ženíte sa s rodinou a možno aj celou krajinou. Tak ako takmer každý, vášnivo milujem Taliansko a to, že sa môžem pridať k mojej žene a deťom v dvojitom občianstve je pre mňa veľkým privilégiom," dodal. Odporúčame:Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou Colin Andrew Firth sa pôvodne venoval divadlu, vo filme sa presadil vďaka historickej dráme Valmont (1989) režiséra Miloša Formana. Veľký úspech mu priniesla romantická komédia Denník Bridget Jonesovej (2001) a jej pokračovanie Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch (2004), pričom si zahral aj v tretej snímke zo série s názvom Dieťa Bridget Jonesovej (2016). V roku 2009 stvárnil hlavnú úlohu v dráme Single Man, ktorá mu vyniesla uznanie kritiky na celom svete, Volpi Cup z Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, britskú filmovú cenu BAFTA a nominácie na Oscara a Zlatý glóbus. V roku 2011 získal Oscara, cenu BAFTA i Zlatý glóbus za stvárnenie kráľa Juraja VI. v spomínanej historickej dráme Kráľova reč. Okrem toho si zahral aj v snímkach ako Anglický pacient (1996), Zamilovaný Shakespeare (1998), Láska nebeská (2003), Dievča s perlou (2003), Kúzelná opatrovateľka (2005), Konečne spolu (2007), Mamma Mia! (2008), Dorian Gray (2009), Jeden musí z kola von (2011), Koľaje osudu (2013), Kúzlo mesačného svitu (2014), Kingsman: The Secret Service (2014) či jeho pokračovaní Kingsman: Zlatý kruh (2014). Viac k témam: Colin Firth, kultúra, občianstvoZdroj: Webnoviny.sk - Britský oscarový herec Colin Firth získal talianske občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britský oscarový herec Colin Firth získal talianske občianstvo

Video: Paríž St. Germain bez zraneného Neymara stratil prvé body, v Lyone padlo šesť gólov

PARÍŽ 23. septembra (WebNoviny.sk) - Futbalisti Montpellieru doma remizovali s Parížom St. Germain 0:0 v sobotňajšom stretnutí 7. kola najvyššej francúzskej súťaže. Hosťom chýbal zranený Neymar. Pre PSG to bol prvý zápas v aktuálnom ligovom ročíku, v ktorom nedokázal skórovať a zároveň zvíťaziť, napriek tomu vedie tabuľku s náskokom bodu pred AS Monako. Ligue 1 - 7. kolo: výsledky sobotňajších zápasov Montpellier - Paríž Saint-Germain 0:0 Bordeaux - Guingamp 3:1 (1:0) Góly: 31. Kamano, 75. Mendy, 90.+ Cafú - 46. Salibur Caen - Amiens 1:0 (0:0) Gól: 54. Santini (z pok. kopu) Lyon - Dijon 3:3 (1:1) Góly: 20. Fekir, 60. Aouar, 63. Mariano Díaz (z pok. kopu) - 23. Sliti (z pok. kopu), 52. Xeka, 65. Yambéré Metz - Troyes 0:1 (0:0) Gól: 90. Grandsir, ČK: 67. Deplagne (Troyes) po 2. ŽK Tabuľka Ligue 1: 1. Paríž Saint-Germain 7 6 1 0 21:3 19 2. Monako 7 6 0 1 21:8 18 3. Bordeaux 7 4 3 0 13:7 15 4. St. Étienne 6 4 1 1 7:4 13 5. Lyon 7 3 3 1 14:10 12 6. Caen 7 4 0 3 6:4 12 7. Nice 7 3 1 3 10:8 10 8. Marseille 6 3 1 2 9:10 10 9. Nantes 6 3 1 2 3:4 10 10. Guingamp 7 3 0 4 8:11 9 11. Angers 7 1 5 1 9:8 8 12. Troyes 7 2 2 3 5:6 8 13. Montpellier 7 2 2 3 4:5 8 14. Toulouse 6 2 1 3 8:12 7 15. Amiens 7 2 0 5 4:10 6 16. Rennes 6 1 2 3 9:10 5 17. Dijon 7 1 2 4 9:16 5 18. Lille 7 1 2 4 4:11 5 19. Štrasburg 6 1 1 4 4:11 4 20. Metz 7 1 0 6 3:13 3 Viac k témam: futbal, Ligue 1, Paríž Saint-GermainZdroj: Webnoviny.sk - Video: Paríž St. Germain bez zraneného Neymara stratil prvé body, v Lyone padlo šesť gólov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Paríž St. Germain bez zraneného Neymara stratil prvé body, v Lyone padlo šesť gólov

Ministerstvo obrany upozorňuje na 43 cestných presunov vojenskej techniky cez Slovensko

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo obrany upozorňuje občanov na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, presuny techniky spojeneckých armád budú od 25. septembra do 1. októbra. Odporúčame:Minister obrany Gajdoš predstavil tri strategické dokumenty Rezort obrany očakáva 43 cestných presunov a jeden železničný transport. Presuny vojenskej techniky sa týkajú predovšetkým návratu špeciálnych jednotiek z Centra výcviku Lešť a vojenských cvičení BLONDE AVALANCE, TOXIC VALLEY a TRAINING BRIDGE 2017. Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, presun vojenskej technikyZdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo obrany upozorňuje na 43 cestných presunov vojenskej techniky cez Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ministerstvo obrany upozorňuje na 43 cestných presunov vojenskej techniky cez Slovensko

Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce

PARÍŽ 23. septembra (WebNoviny.sk) - Desiatky tisíc ľudí v uliciach Paríža demonštrovali proti reforme trhu práce. Protest, ktorý sa uskutočnil deň po tom ako prezident Emmanuel Macron podpísal päť dekrétov týkajúcich sa reformy, zorganizoval ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon. Davy ľudí pochodovali z Námestia Bastily na Námestie Republiky. Je to pritom už tretí takýto protest v tomto mesiaci. Odporúčame:Macron podpísal dekréty o reforme trhu práce, odborári organizujú sériu protestov Mélenchon, ktorého strana Nepoddajné Francúzsko stojí proti kontroverzným pracovným reformám, je hlasným kritikom Macronovej liberálnej ekonomickej línie. Krajne ľavicový politik tvrdí, že zmeny v zákonníku práce sú útokom na práva pracujúcich. Cieľom Macronových reformných opatrení je uľahčiť firmám prijímanie a prepúšťanie, zjednodušiť vyjednávania medzi zamestnávateľmi a zamestnancami a redukovať moc celoštátneho kolektívneho vyjednávania. Macron povedal, že prvé opatrenia sa začnú uplatňovať na budúci týždeň a ocenil "bezprecedentnú vlnu zmien" francúzskeho sociálneho modelu. Viac k témam: Emmanuel Macron, Paríž, protestZdroj: Webnoviny.sk - Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti plánovanej reforme trhu práce

Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 68 rokov zomrel v sobotu americký r\'n\'b, funkový a soulový spevák Charles Bradley. Rodák z floridského mesta Gainesville skonal po dlhom boji s rakovinou. Ako informuje magazín Billboard, interpret naposledy vydýchol v newyorskom Brooklyne v blízkosti svojej rodiny, priateľov a kolegov z kapiel, v ktorých pôsobil. "Ďakujeme vám za vaše modlitby v tomto náročnom období. Pán Bradley bol naozaj vďačný za všetku lásku, ktorej sa mu od fanúšikov dostávalo. Veríme, že jeho lásku si budú (ľudia, pozn. red.) pamätať a ďalej ju šíriť," uviedol Bradleyho hovorca v stanovisku. Charles Bradley sa narodil 5. novembra 1948. Na hudobnej scéne sa pohyboval od roku 1965, pričom spočiatku vystupoval pod pseudonymom Black Velvet. Neskôr sa zoznámil s producentom a gitaristom Tomom Brenneckom, ktorý v tom čase pôsobil v kapele The Bullets a v roku 2007 založil formáciu Menahan Street Band. Bradley s Brenneckom nahrali viacero skladieb, z ktorých niektoré začali v roku 2002 vychádzať na vinylových platniach. Desať z týchto skladieb neskôr vybrali na Bradleyho debutový album No Time For Dreaming, ktorý vyšiel v januári 2011. Po ňom vydal ešte štúdiovky Victim Of Love (2013) a Changes (2016). Viac k témam: Charles Bradley, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Soulový spevák Charles Bradley prehral boj s rakovinou

Trnava po výhre v Senici vedie Fortuna ligu, „Ruža“ remizovala v Nitre a Podbrezová neskórovala

NITRA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Vo Fortuna lige sa v sobotu hrali tri zápasy 10. kola - v Nitre fanúšikovia gól nevideli, Trnava zvíťazila v Senici a Zlaté Moravce zdolali Podbrezovú. V Nitre bez gólov Domáci futbalisti FC Nitra remizovali 0:0 s hráčmi MFK Ružomberok. V stretnutí sa vyznamenali najmä brankári oboch celkov, ktorí zatienili útočníkov a zneškodnili všetky ich šance. Zápas bol zároveň súbojom trénerov niekdajšej slovenskej reprezentácie do 21 rokov - kouč "Ruže" Norbert Hrnčár bol asistentom súčasného nitrianskeho kormidelníka Ivana Galáda. Nitra je so ziskom 20 bodov na treťom mieste tabuľky, Ružomberok má o päť bodov menej a je piaty. Pre Liptákov išlo už o tretí nerozhodný výsledok, čím sa vyrovnali Dunajskej Strede, ktorá bola dosiaľ na čele tejto štatistiky. Senica stále bez víťazstva Hráči Trnavy zvíťazili nad domácimi hráčmi Senice 3:1 v sobotňajšom stretnutí 10. kola slovenskej Fortuna ligy. Pod triumf hostí sa gólovo podpísali Marvin Egho, Erik Jirka a Boris Godál, ktorý premenil pokutový kop. O čestný úspech domácich sa postaral Jurij Medveděv. Senica v aktuálnej ligovej sezóne figuruje na poslednom mieste, pričom dosiaľ získala iba dva body. Trnava je v dobrej forme, zvíťazila štvrtýkrát po sebe a priebežne sa dostala na prvé miesto v tabuľke. Jednogólová prehra Podbrezovej Domáci futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble zvíťazili 1:0 nad tímom FK Železiarne Podbrezová. Jediný gól zápasu strelil v 44. min útočník Ľubomír Urgela. V nadstavenom čase duelu mohol vyrovnať z voleja striedajúci Matúš Mikuš, ale jeho strela skončila na brvne bránky Pavla Kováča. Podbrezová je so siedmimi bodmi v ligovej tabuľke na predposlednom mieste. Zlaté Moravce získali pätnásť bodov a patrí im šiesta priečka. Fortuna liga - 10. kolo: výsledky sobotňajších zápasov FC Nitra - MFK Ružomberok 0:0 ŽK: 53. R. Križan, 86. Abrahám - 52. J. Maslo, 90.+ P. Maslo, rozhodovali: Pavlík - Bobko, Peter Kováč Zostavy: Nitra: Hroššo - Kuník, R. Križan, Niba, J. Chovanec - Šimončič, T. Kóňa - R. Valenta (53. Ngeyitala Lola), Charizopulos (59. A. Fábry), A. Ivančík (83. Abrahám) - Balaj Ružomberok: Macík - Jonec, J. Maslo, D. Kružliak, Kupec - Qose - E. Daniel (90. P. Maslo), M. Kochan, D. Takáč, Gál-Andrezly - Kunca (75. Haskič) FK Senica - FC Spartak Trnava 1:3 (0:2) Góly: 70. Medveděv - 15. Egho, 38. Jirka, 77. Godál (z pok. kopu), ŽK: 29. Sarpei, 35. Ranko, 60. Krč, 66. Romulo Silva - 66. Hladík, 85. Vantruba, rozhodovali: Vlk - E. Weiss, Galo, 1501 divákov Zostavy: Senica: Plach - Medveděv, Jarabica, Ranko, Podhorin - Krč, Saipei - Duga, Šefčík (80. Obiechina), A. Kováč (46. Romulo Silva) - Vaščák (54. M. Rigo) Trnava: Vantruba - Lukič, Hladík, Godál, Čonka - M. Tóth, Pehlivan - Jirka, Vlasko (83. L. Mihálik), Brigant (68. Čanturišvili) - Egho (90.+ Lovás) FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - FK Železiarne Podbrezová 1:0 (1:0) Gól: 44. Ľ. Urgela, ŽK: 67. Bariš, 90.+ Pavol Kováč - 22. Baéz, 29. L. Djordjevič, 58. Leško, 86. Káčerík, rozhodovali: Ochotnický - Ádám, Jenčura Zostavy: Zlaté Moravce: Pavol Kováč - Chren, D. Szymonowicz, M. Nikolič, Dobrotka - Karlík - Cléber Nascimento (71. Záhumenský), Gešnábel (89. Horník), Bariš, Mateus de Oliveira Silva (80. Sládek) - Ľ. Urgela Podbrezová: M. Kuciak - Krivák, Kostelný, Kuc - Turňa, Baéz, Kopičár (82. Káčerík), D. Leško, L. Djordjevič - Rendla (65. Blahút), Opoku Bernadina (65. M. Mikuš) Tabuľka Fortuna ligy po sobotňajších stretnutiach 10. kola 1. Trnava 10 8 0 2 17:9 24 2. Slovan Bratislava 9 6 3 0 22:10 21 3. Nitra 10 6 2 2 13:5 20 4. Dunajská Streda 9 5 3 1 14:10 18 5. Ružomberok 10 4 3 3 16:12 15 6. Zlaté Moravce 10 5 0 5 13:11 15 7. Žilina 9 4 0 5 23:16 12 8. Michalovce 9 3 1 5 8:10 10 9. Trenčín 9 2 3 4 14:19 9 10. Prešov 9 2 2 5 8:21 8 11. Podbrezová 10 2 1 7 9:17 7 12. Senica 10 0 2 8 7:24 2 Viac k témam: Fortuna liga, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Trnava po výhre v Senici vedie Fortuna ligu, Ruža remizovala v Nitre a Podbrezová neskórovala © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trnava po výhre v Senici vedie Fortuna ligu, „Ruža“ remizovala v Nitre a Podbrezová neskórovala

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Šariš-Giraltovce, Hanušovice nad Topľou, Jarovnice, Lipany, Kapušany, Malý Šariš, Sabinov, Šarišské Michaľany
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang