velkysaris.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Šariš

Aktuálne spravodajstvo

Obvinení z vraždy podnikateľa v Nitre sú vo väzbe

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici vzal do väzby dvoch mužov stíhaných za úkladnú vraždu podnikateľa v Nitre.BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes vzal do väzby dvoch mužov, obvinených z úkladnej vraždy nitrianskeho podnikateľa Dalibora P. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Podnikateľa Dalibora P. zavraždili v piatok 26. augusta predpoludním pred penziónom na Kláštornej ulici v Nitre. Podnikateľa zastrelili samopalom vzor 58. Obvinený 49-ročný Miroslav Ž. po vzatí do väzby pre médiá povedal, že to urobil preto, lebo ho pripravili o penzión a dom. S Miroslavom Ž. je stíhaný aj 57-ročný Štefan R. z Nitry. Obaja sú stíhaní za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a zločin nedovoleného ozbrojovania v spolupáchateľstve. Hrozí im trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obvinení z vraždy podnikateľa v Nitre sú vo väzbe

Samovraždy ovplyvňuje viac podnebie než ekonomická kríza

Štúdia vyvrátila predstavu, že samovraždy sú úzko prepojené s ekonomickou krízou a že kvôli nej samovrážd pribudlo. PRAHA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Ročne dobrovoľne ukončí v Česku svoj život približne 1500 ľudí. Všeobecne prevládal názor, že ich počty ovplyvňujú okrem osobných problémov - napríklad choroby, straty dlhodobého partnera - aj spoločenské javy ako hospodárska kríza či dlhoročná nezamestnanosť. Vedci však prišli s prekvapujúcim zistením: na rast počtu samovrážd má väčší vplyv podnebie než ekonomická kríza. Napísal to český spravodajský portál Novinky.cz. Vedci vypracovali medzinárodnú štúdiu, pričom sledovali 29 krajín, uviedol spoluautor a riaditeľ Národného ústavu duševného zdravia, profesor Cyril Höschl. Podľa jeho slov štúdia vyvrátila predstavu, že samovraždy sú úzko prepojené s ekonomickou krízou a že kvôli nej samovrážd pribudlo. Ukazuje sa, že podnebie je silnejším faktorom než ekonomické vplyvy, povedal profesor Höschl. "Naprieč štátmi zasiahnutými krízou sa ťahá pásmo od juhu na severovýchod - počet samovrážd je najvyšší v pobaltských krajinách a v Rusku. Zjednodušene povedané platí, že ak je v spoločnosti väčšia nezamestnanosť a zároveň väčšia zima, bude vyššia aj samovražednosť," vysvetlil profesor. V Grécku vážne zasiahnutom krízou naopak samovražednosť stúpla iba málo oproti ďalším oblastiam. Podľa Höschla by mohli kritici argumentovať, že to možno pripísať náboženstvu, ale grécka spoločnosť je už dnes dosť sekularizovaná a nie je viac religiózna než na Slovensku, kde je samovražednosť oveľa vyššia. Počet ľudí, ktorí dobrovoľne odídu zo života, mal od druhej polovice 70. rokov 20. storočia klesajúcu tendenciu, informoval Český štatistický úrad. Najmenší počet samovrážd bol v rokoch 2006-2008, vtedy svoj život ukončilo v ČR samovraždou ročne 1400 a menej ľudí. V posledných šiestich rokoch bol počet samovrážd mierne vyšší (1488 v roku 2014). Povojnové maximum patrí roku 1970 s 2824 samovrahmi. Sklon k samovražde mali vždy výrazne vyšší muži než ženy, uvádzajú štatistici. Celú druhú polovicu 20. storočia si na život siahlo minimálne dvakrát viac mužov než žien. Postupne sa prevaha v počte samovrážd mužov ešte zvýšila. Podľa povier si ľudia berú život na Vianoce (viac si uvedomujú svoju osamelosť) alebo na jeseň (ponurá nálada). Je to však inak - december je mesiac s najmenším počtom samovrážd a maximálny počet je zaznamenávaný v jarných mesiacoch. Za posledných päť rokov to bol marec a apríl, napísal portál Novinky.cz. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo  Samovraždy ovplyvňuje viac podnebie než ekonomická kríza

Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody v meste Veľký Šariš

Mladý motorkár utrpel ťažké zranenia, má zlomený šiesty a siedmy stavec hrudnej chrbtice, pomliaždeniny, vyvrtnutie pravej nohy a odreniny na koži.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu 24. augusta o 20:30 v meste Veľký Šariš, a to konkrétne na križovatke Ulice M. R. Štefánika a ulíc Staničná a Prešovská pri zastávke MHD. Ako informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, doposiaľ neznámy vodič neznámym autom pri vychádzaní z vedľajšej cesty na hlavnú nedal prednosť motorke Kawasaki, ktorú riadil 17-ročný František k obce Žalobín. V snahe vyhnúť sa nehode narazil do stĺpa verejného osvetlenia a plota rodinného domu. Vodič auta nezastavil, ale pokračoval v jazde po Pivovarskej ulici. Mladý motorkár utrpel ťažké zranenia, má zlomený šiesty a siedmy stavec hrudnej chrbtice, pomliaždeniny, vyvrtnutie pravej nohy a odreniny na koži. Polícia žiada prípadných svedkov tejto udalosti, aby kontaktovali políciu buď osobne na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Prešove, Ul. Vajanského č.32, telefónnom čísle 0961 80 3514, prípadne na bezplatnom čísle 158 alebo na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody v meste Veľký Šariš

Európska únia sa dá podľa Sulíka reformovať

Podľa Sulíka treba tiež uplatňovať pravidlo, aby za každú prijatú smernicu dve boli zrušené. BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Európska únia sa dá podľa predsedu SaS Richarda Sulíka reformovať. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, treba len spísať oblasti, do ktorých by sa EÚ nemala montovať. "Treba vybrať a dôsledne posudzovať, čo EÚ predloží, aby sa netýkalo uvedených oblastí," uviedol. Podľa Sulíka treba tiež uplatňovať pravidlo, aby za každú prijatú smernicu dve boli zrušené. Únii by tiež prospelo, aby sa dodržiavali dohody. "Škrtol by som tiež všetky dotácie. Myšlienka EÚ predsa nie je o dotáciách, ale o voľnom pohybe osôb, tovaru a kapitálu. To je oveľa viac ako dotácie," vyhlásil Sulík. Pre Slovensko by prípadné vystúpenie z EÚ prinieslo podľa Sulíka veľké hospodárske škody. "Slovensko nie je Británia. My máme schengen, či euro, oni nemajú. My dostávame eurofondy, oni platia. To sú veľké rozdiely, ktoré nás stavajú do úplne inej polohy, ako je Veľká Británia. Pri všetkej kritike, aká únia je, idea únie je dobrá," myslí si predseda SaS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia sa dá podľa Sulíka reformovať

Bory Mall: Máme radi Slovensko!

Bratislava, 31. august 2016 (WBN/PR) - Začiatkom septembra sa Bory Mall bude ozývať folklórom a rinčať budú zbrane stredovekých rytierov. Deň ústavy sa oslávi ľudovými piesňami v podaní Gizky Oňovej a detských súborov, zaspieva aj Mirka Miškechová. Pripomenieme si slovenské zvyky a výrobky či svadobné čepčenie, ako ho poznáme z minulosti. Nákupno-zábavné centrum sa stane dejiskom tradičného slovenského umenia a workshopov bude od výmyslu sveta. Na celodennom programe vystavovateľov, 1.9.-3.9., sa predvedú napríklad obuvníci, včelári, košikári, kováči či drotári. Návštevníci sa zoznámia s drevorezbou, výrobou skla, paličkovaním alebo sa zahrajú so šúpolienkami. Deti sa však budú môcť zabaviť aj počas klobúkového tanca alebo ukážky dobových kostýmov. Slávnosti budú pokračovať predvedením stredovekých bojov, dozviete sa tiež, ako sa vyrábali stredoveké knihy alebo razili mince. Nebudeme sa len zabávať, niekomu z vás vo štvrtok darujeme nové auto. Ak ste si vhodili žrebovací lístok počas súťaže Nakupovanie hrou do nádoby na Infopulte, nadarmo určite neprídete. Tohto ročné leto v Bory Mall vyvrcholí vylosovaním absolútneho víťaza, ktorý získa krásny Citroën C4 Cactus. Stretneme sa 1.9., lebo - Máme radi Slovensko! Bory Mall - Bližšie, než si myslíte Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bory Mall: Máme radi Slovensko!

V okrese Svidník chce vláda vytvoriť 1 418 pracovných miest

Na Akčný plán rozvoja okresu Svidník chce vláda vyčleniť 63 miliónov eur.SVIDNÍK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Znížiť nezamestnanosť v okrese Svidník vytvorením 1 418 pracovných miest do roku 2020 je cieľom ďalšieho Akčného plánu (AP) na podporu rozvoja okresu, ktorý bude schvaľovať vláda na stredajšom výjazdovom zasadnutí na Okresnom úrade vo Svidníku. Zo schvaľovanej finančnej investície v nasledujúcich rokoch vo výške minimálne 63 miliónov eur sa predpokladá z verejných zdrojov 46 miliónov eur a 17 miliónov eur zo súkromných zdrojov. Navrhnutý regionálny príspevok je 3,06 milióna eur. Odporúčame: Vláda zavítala do Vranova nad Topľou, schválila akčný plán V okrese je dlhodobo vysoká nezamestnanosť Dôvodom zaradenia Svidníckeho okresu medzi najmenej rozvinuté okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. V rokoch 2013 až 2015 pohybovala priemerne medzi 21,92 a 19,38 percenta, kým za rovnaké obdobie bola na Slovensku medzi 13,5 a 10,63 percenta. V júni tohto roku bola miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 17,5 percenta. Dlhodobo vysoká nezamestnanosť je podľa AP spôsobená špecifickými faktormi a dopadmi hospodárskej a sociálnej politiky, hlavne nedostatočne rozvinutou technickou infraštruktúrou územia ako prihraničného okresu, nevhodnou kvalifikáciou pracovnej sily, odchodom mladej kvalifikovanej sily z okresu, nedostatočne rozloženou miestnou ekonomikou slabo využívajúcou miestne zdroje a nerozvinutou štruktúrou vzdelávacích inštitúcií. Okres Svidník sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenska a na severe susedí s Poľskom. "Táto periférna poloha výrazne negatívne ovplyvňuje rozvoj okresu, ale zároveň do budúcna môže byť zdrojom jeho atraktivity," uvádza sa v akčnom pláne. Okres sa nachádza v priemyselne najmenej rozvinutej oblasti severovýchodného Slovenska, vzdialenej od priemyselných centier. Priemyselnú základňu reprezentuje nízky počet podnikov so zameraním na odevný, strojársky, drevársky, kožiarsky a spracovateľský priemysel, ktoré sa nachádzajú hlavne v jediných dvoch mestách okresu - Svidník a Giraltovce. Okrem nich okres tvorí 66 obcí, pričom vyše tisíc obyvateľov majú iba dve - Kračúnovce a Ladomirová. Väčšina obcí má nízky počet obyvateľov. V okrese klesá počet trvale bývajúceho obyvateľstva, pričom rastie najmä počet starých ľudí v poproduktívnom veku. V okrese dlhodobo klesá podiel poľnohospodárstva na celkovej produkcii, zamestnanosti a investíciách a tým sa znižuje jeho vplyv na rozvoji vidieka. Poľnohospodárstvo má predpoklady zamestnávať na vidieku ľudí, ktorí len s ťažkosťami nachádzajú pracovné uplatnenie na pracovnom trhu, no svoj potenciál podľa AP využíva nedostatočne. Na ústupe je aj pridomové hospodárstvo, chýbajú poľnohospodárske odbytové združenia. Riešením je podľa materiálu podpora mladých farmárov, rodinných a malých fariem a spracovateľského a potravinárskeho sektora. Dlhodobým konkurentom sú výrobky z Poľska Dlhodobým konkurentom domácich výrobcov potravín sú pritom farmári a obchodníci s potravinami z Poľska, kde je dotačná politika (nižšia DPH) odlišná od politiky na Slovensku. Ako uvádza AP, pri predaji poľnohospodárskych produktov, podobne ako aj v oblasti spotrebného tovaru, stavebného materiálu, predaja PHM hrá dôležitú úlohu cena, ktorá je v Poľsku nižšia ako na území regiónu. Vzhľadom na blízkosť obchodných centier od územia okresu sa finančné zdroje a kúpna sila presúva do Poľska a miestna ekonomika stráca na sile. Územie okresu ale predstavuje značný potenciál pre rozvoj rekreácie a cestovného ruchu. Pre turistický ruch sú príťažlivé nielen prírodné hodnoty, ale tiež vzácne kultúrne pamiatky - drevené cerkvi, ktorých je na území okresu 11. Z nich dve – v Bodružali a Ladomirovej sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Významným historickým miestom je Dukliansky priesmyk a Údolie smrti, kde sa odohrali rozhodujúce oslobodzovacie boje počas druhej svetovej vojny. Nedostatkom cestovného ruchu ale je slabá infraštruktúra v podobe stravovacích a ubytovacích kapacít, absencia animačných a sprievodcovských kapacít, chýbajúceho koncepčného marketingu. Riešením je podľa akčného plánu rozvoja okresu Svidník vytvorenie klastra cestovného ruchu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V okrese Svidník chce vláda vytvoriť 1 418 pracovných miest

Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Najúspešnejšia olympionička v histórii bývalého Česko-Slovenska podľahla rakovine. PRAHA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Legendárna československá gymnastka Věra Čáslavská zomrela v utorok v Prahe vo veku 74 rokov. Dlhodobo zápasila s rakovinu podžalúdkovej žľazy, tento rok sa jej stav zhoršil, nepomohli ani viaceré operácie. O jej úmrtí informoval na svojom facebookovom profile historik Pavel Kosatík, ktorý o športovkyni napísal knihu Život na Olympe, webu idnes.cz to potvrdila aj Čáslavskej dcéra Radka. Čáslavská skonala v utorok o 21.55 h v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny. Pražská rodáčka (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi individuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy. V minulosti šéfovala Československému olympijskému výboru a potom i Českého olympijského výboru. V rokoch 1995 - 2001 bola členkou Medzinárodného olympijského výboru. Bola najúspešnejšou olympioničkou Česko-Slovenska "Věra Čáslavská bola jednou z najvýznamnejších osobností v histórii českého športu. Bola vždy príkladom pre ostatných, či už ako športovkyňa, vďaka svojim občianskym postojom alebo obdivuhodnou bojovnosťou v osobnom živote. Do poslednej chvíle bola plná energie, ktorú dokázala rozdávať všetkým ľuďom v jej okolí. Bude nám veľmi chýbať," reagoval podľa ceskatelevize.cz na smutnú správu predseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. Najúspešnejšej olympioničke v histórii bývalého Česko-Slovenska v roku 2014 udelili čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (SOV). V roku 2013 slávnostne darovala dve zo svojich zlatých olympijských medailí do zbierok SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR: jednu z OH 1964 v Tokiu a jednu z OH 1968 v Mexico City. Čáslavská sa pridala ku kritikom okupácie Čáslavská sa v roku 1968 pridala ku kritikom okupácie Českoskovenska vojskami krajín Varšavskej zmluvy a na OH do Mexico City odlietala so slovami: "Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Pretože nebojujem len za seba, ale za nás všetkých. Naši ľudia si zaslúžia víťazstvo." Ako úspešná športovkyňa podpísala aj známu petíciu Dve tisíc slov a jednu zo svojich medailí darovala Alexandrovi Dubčekovi, za čo ju v roku 1971 vylúčili z radov československej telovýchovy. Počas OH v Mexico City sa vydala za atléta Josefa Odložila. V roku 1974 vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe a venovala sa trénerskej činnosti. Neskôr jej režim povolil stáž v Mexiku. Po páde totality sa v roku 1990 stala poradkyňou prezidenta Václava Havla pre sociálne otázky a šport, od roku 1991 potom pôsobila ako jeho asistentka. Nasledovalo obdobie odmlky, keď sa vyhýbala vystúpeniam na verejnosti. Zmena nastala až od roku 2007 a definitívny návrat do spoločenského života podčiarkol ocenený dokument Olgy Sommerovej Věra 68. Svoj politický postoj otvorene vyjadrila aj v kampani pred prezidentskými voľbami 2013, keď aktívne podporovala Karla Schwarzenberga a protestovala proti komunistickej podpore ľavicových kandidátov na čele s Milošom Zemanom. Vlani v polovici októbra podstúpila Čáslavská náročnú operáciu, po ktorej sa tri týždne zotavovala v nemocnici. Nasledovalo niekoľko sérií chemoterapie, dostávala infúzie, schudla o viac ako 15 kg. Tento rok v lete sa jej stav zhoršil a vynechala aj plánovanú cestu na olympijské hry do Ria do Janeiro. Na diaľku však apelovala na prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, aby krasokorčuliarke Martine Sáblíkovej dovolili súťažiť v cyklistickej časovke žien. Žiadosti českej strany sa však nevyhovelo. Podľa prezidenta Kisku bola symbolom odvahy Tak, ako Věra Čáslavská sklopila oči a pozerala do zeme v roku 1968 na olympiáde pri sovietskej hymne, tak dnes asi mnohí sklápame oči, pozeráme do zeme a myslíme na ňu. Uviedol to prezident Andrej Kiska na svojom facebookovom profile. "Věra Čáslavská reprezentovala nielen naše Československo, ale bola symbolom odvahy, ktorú sme prostredníctvom nej vysielali do sveta. Ona ukázala svetu, že v našej okupovanej krajine sú ľudia, ktorí sa neboja," napísal Kiska s tým, že sedem olympijských medailí ju navždy zaradilo medzi športové legendy. "Svojimi postojmi a gestami sa natrvalo zaryla do našich sŕdc. Věra, ďakujeme," dodal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Znížili sa ceny ropy, zlacnelo aj zlato

Vykurovací olej zlacnel o 1,5 centu na 1,471 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu v USA sa znížila o 1,9 centu na 1,448 USD za galón.NEW YORK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v utorok znížili. Ľahká americká ropa zlacnela o 63 centov na úroveň 46,35 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, si pohoršila o 89 centov a uzavrela na úrovni 48,37 USD za barel. Vykurovací olej zlacnel o 1,5 centu na 1,471 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu v USA sa znížila o 1,9 centu na 1,448 USD za galón. Nedarilo sa ani drahým kovom. Cena zlata oslabila o 10,60 USD a uzavrela na hodnote 1 316,50 USD za uncu. Znížila sa aj cena striebra, ktoré si odpísalo 19 centov a uzavrelo na úrovni 18,67 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Znížili sa ceny ropy, zlacnelo aj zlato

Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával \'zlý postoj\'

Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. SOUL 31. augusta (WebNoviny.sk) - V Severnej Kórei popravili vicepremiéra Kim Jong-čina, informovali juhokórejské médiá. Pracovník juhokórejského ministerstva pre zjednotenie pre agentúru Jonhap povedal, že 63-ročného vicepremiéra zastrelila popravná čata minulý mesiac. Podľa agentúry DPA Kim Jong-čina obvinili zo "zastávania zlého postoja" na júnovom zasadnutí parlamentu. Severokórejský režim poslal následne tohto šéfa úradu zodpovedného za vzťahy s Južnou Kóreou na mesiac "na prevýchovu" na farmu, oznámil Jonhap. Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. Aj jeho strýka Čang Song-tcheka popravili podľa severokórejských štátnych médií v roku 2013 za "protirevolučné" činy. Správy zo Severnej Kórey sa však ťažko overujú. Vo februári tohto roka bol údajne popravený náčelník generálneho štábu ozbrojených síl, generál Ri Jong-gil. Tvrdil to Jonhap. V máji sa však podľa správ objavil na zozname účastníkov zjazdu vládnucej strany. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával \'zlý postoj\'

Egypt schválil zákon, ktorý má uľahčiť výstavbu kostolov

Podľa textu zákona guvernéri provincií budú musieť reagovať na akúkoľvek žiadosť o budovy na kostoly do štyroch mesiacov a zdôvodniť, ak žiadosť odmietnu. KÁHIRA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Egyptský parlament v utorok schválil prvý zákon upravujúci výstavbu kostolov v krajine, kde je väčšina obyvateľstva moslimská. Informovala o tom egyptská štátna tlačová agentúra MENA. Citovala predsedu parlamentu Aliho Abdala Ála, ktorý v závere utorňajšieho zasadnutia povedal, že za nový zákon hlasovali dve tretiny 596-člennej Snemovne reprezentantov, prevažne stúpenci prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Predseda parlamente telefonoval hlave koptskej ortodoxnej cirkvi, alexandrijskému pápežovi Tawadrosovi, aby mu zablahoželal k schváleniu zákona. Uviedla to tlačová agentúra DPA. Podľa textu zákona, ktorý zverejnil denník al-Ahrám, guvernéri provincií budú musieť reagovať na akúkoľvek žiadosť o budovy na kostoly do štyroch mesiacov a zdôvodniť, ak žiadosť odmietnu. Egyptskí kresťania, ktorí patria prevažne ku koptskej ortodoxnej cirkvi a tvoria odhadom asi 10 percent populácie, sa už dlho sťažovali na problémy pri vybavovaní povolenia na výstavbu kostolov. Úrady údajne ignorovali ich žiadosti, v niektorých prípadoch údajne v obave z nahnevaných reakcií miestnych moslimov. Snahy o výstavbu kostolov na vidieku v južnom Egypte, kde žije kresťanská menšina, v niekoľkých prípadoch vyústili v sektárske násilnosti. Mnohé dediny v južnom Egypte nemajú žiadne kostoly a kresťania musia do kostola cestovať alebo sa bohoslužby konajú v neschválených budovách, čo tiež vyvoláva napätie. Zrevidovaná ústava z roku 2014 zakotvuje, že parlament schváli zákon o kostoloch. Návrh zákona bol konzultovaný s koptskou ortodoxnou cirkvou a parlament ho schválil bez akejkoľvek úpravy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Egypt schválil zákon, ktorý má uľahčiť výstavbu kostolov

V Stredozemnom mori zachránili za 48 hodín 10 000 migrantov

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že v pondelok pobrežná stráž koordinovala 35 záchranných misií, počas ktorých zadržala 44 člnov, osem malých drevených lodí, jednu loď s 200 a ďalšiu so 704 pasažiermi na palube. RÍM 31. augusta (WebNoviny.sk) - Približne 3000 migrantov smerujúcich do Európy zachránili v utorok v strednej časti Stredozemného mora, čím sa ich počet zvýšil na 10.000 za posledných 48 hodín. Informovala o tom talianska pobrežná stráž, ktorú dnes citovala agentúra DPA. Na záchrane migrantov sa podľa vyjadrenia talianskej pobrežnej stráže podieľali lode talianskeho námorníctva, pohraničnej agentúry Európskej únie Frontex a jej námornej misie Eunavfor Med, ktoré spolu vykonali 30 operácií. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že v pondelok pobrežná stráž koordinovala 35 záchranných misií, počas ktorých zadržala 44 člnov, osem malých drevených lodí, jednu loď s 200 a ďalšiu so 704 pasažiermi na palube. Odporúčame: Pri pobreží Líbye zachránili až 6500 migrantov "Takmer 7000 ľudí za deň je naozaj veľa. Ak je to nie je rekord, potom je to blízko neho," povedal hovorca IOM Flavio Di Giacomo. Talianska pobrežná stráž informovala na Twitteri, že jedna zo žien porodila bezprostredne po svojom zachránení, zatiaľ čo talianske námorníctvo oznámilo, že iná žena zas požiadala o pokrstenie svojej 3-mesačnej dcérky katolíckym kaplánom priamo na palube záchrannej lode. Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom, na základe ktorej sú nelegálni migranti vracaní z Grécka naspäť do Turecka. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Stredozemnom mori zachránili za 48 hodín 10 000 migrantov

Merkelová pripustila chyby v migračnej politike Nemecka

Nemecko dlho nebolo stúpencom toho, aby sa prostredníctvom európskej pohraničnej agentúry Frontex obmedzila suverenita jednotlivých štátov.BERLÍN 31. augusta (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila chyby Nemecka v oblasti utečeneckej politiky, napísala v utorok nemecká tlačová agentúra DPA. "Aj my Nemci sme tento problém dlho ignorovali a potláčali sme nutnosť spoločného európskeho riešenia," uviedla predsedníčka Kresťanskodemokratickej strany Nemecka (CDU)v rozhovore pre stredajšie vydanie denníka Süddeutschen Zeitung. Odporúčame: Merkelová kritizovala krajiny EÚ, ktoré odmietajú utečencov "Už v rokoch 2004 a 2005 prichádzalo veľa utečencov a my sme nechali Španielsko a ďalších na vonkajších hraniciach, aby sa s tým vyrovnali," pokračovala. "A áno, proti pomernému prerozdeleniu utečencov sme sa vtedy stavali aj my." K tomu, aby sa dnes v Európe dospelo k spoločnému férovému riešeniu je podľa nej treba veľkú výdrž. "Túto skutočnosť sme si dlho patrične nepripúšťali," povedala kancelárka. To isté sa podľa nej týkalo aj otázky spoločnej ochrany vonkajších hraníc Schengenského priestoru. Nemecko - ako uviedla - dlho nebolo stúpencom toho, aby sa prostredníctvom európskej pohraničnej agentúry Frontex obmedzila suverenita jednotlivých štátov. "Namiesto toho sme povedali, že my si to budeme riešiť sami na našich letiskách, pretože Nemecko nemá vonkajšie hranice EÚ, a tiež, že nás sa tento problém nedotýka," uviedla kancelárka. Čas však podľa nej ukázal, že ochranu hraníc Schengenu týmto spôsobom riešiť nemožno. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová pripustila chyby v migračnej politike Nemecka

Putin zúril v supermarkete na Floride, \'zbalila\' ho polícia

Úrad šerifa v okrese Palm Beach obvinil Vladimira Putina, menovca ruského prezidenta, zo slovného útoku a nenásilného kladenia odporu pri zatýkaní.WEST PALM BEACH 30. augusta (WebNoviny.sk) - V supermarkete v americkom štáte Florida zadržali Vladimira Putina. Nešlo však o ruského prezidenta, ale o jeho menovca, napísala v utorok agentúra AP. K Putinovmu zatknutiu došlo ešte 21. augusta v supermarkete Publix v centre mesta West Palm Beach. Podľa polície Putin kričal na zamestnancov a odmietol uposlúchnuť výzvu na opustenie obchodu. Odporúčame: Smoliar či šťastlivec? Muž prežil zásah blesku aj útok hada Úrad šerifa v okrese Palm Beach Putina obvinil zo slovného útoku a nenásilného kladenia odporu pri zatýkaní. Putin sa pred sudcom objavil v pondelok predpoludním a bol pod podmienkou, že sa dostaví na súd, prepustený na slobodu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Putin zúril v supermarkete na Floride, \'zbalila\' ho polícia

\'Nový Neymar\' Barbosa putuje na päť rokov do Interu Miláno

Taliansky denník La Gazzetta dello Sport uvádza, že Brazílčanov nový zamestnávateľ zaplatil za prestup 28-miliónov eur.MILÁNO 30. augusta (WebNoviny.sk) - Taliansky prvoligista Inter Miláno získal do svojho kádra z brazílskeho FC Santos olympijského reprezentanta Gabriela Barbosu. Odporúčame: Tomáš Rosický sa po pätnástich rokoch vracia do Sparty Útočník, ktorý v utorok oslávil dvadsiate narodeniny, podpísal s "Internazionale" kontrakt na päť rokov. Podľa talianskeho denníka La Gazzetta dello Sport zaplatil Brazílčanov nový zamestnávateľ za prestup 28-miliónov eur. Barbosa, ktorého niektorí odborníci prirovnávajú k slávnemu krajanovi Neymarovi, sa v auguste ocitol v hľadáčiku viacerých európskych klubov. Britský Guardian už skôr informoval o tom, že sa o "Gabigola" okrem Interu zaujímal aj anglický Leicester City či taliansky Juventus Turín. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo \'Nový Neymar\' Barbosa putuje na päť rokov do Interu Miláno

Briti a Francúzi posilnia bezpečnostné opatrenia v Calais

V tábore známom ako Džungľa, ktorý vyrástol pri Calais, sa podľa humanitárnych organizácii v súčasnosti nachádza približne 9000 migrantov.PARÍŽ 30. augusta (WebNoviny.sk) - Francúzsko a Británia hľadajú spôsoby, ako posilniť bezpečnostné opatrenia vo francúzskom prístavnom meste Calais, aby tak zabránili tisíckam migrantov v ilegálnom odchode do Británie, uvádza sa podľa agentúry AP v utorok zverejnenom spoločnom vyhlásení francúzskeho a britského ministerstva vnútra. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve a jeho britská kolegyňa Amber Ruddová sa dnes na stretnutí v Paríži dohodli, že v priebehu nadchádzajúcich mesiacov posilnia bezpečnostné opatrenia pri vstupoch do prístavu a eurotunela. Cieľom pripravovaných opatrení je "znížiť migračný tlak" v Calais a zachovať "životne dôležité ekonomické spojenie", uvádza sa v spoločnom vyhlásení britského a francúzskeho rezortu vnútra. V tábore známom ako Džungľa, ktorý vyrástol pri Calais, sa podľa humanitárnych organizácii v súčasnosti nachádza približne 9000 migrantov. Francúzske úrady ich počet odhadujú na 7000. V oboch prípadoch ide o najvyšší počet ľudí, aký sa v tábore od jeho vzniku zdržoval. V Calais momentálne hliadkuje viac ako 1000 francúzskych policajtov, ktorí strážia ostnatým drôtom obohnané vstupy do prístavu a eurotunela spájajúceho Britské ostrovy s pevninskou Európou. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Briti a Francúzi posilnia bezpečnostné opatrenia v Calais

Islamský štát potvrdil smrť svojho hovorcu Adnáního v Sýrii

Abú Muhammad Adnání bol po abú Bakrovi Baghdádím druhým najvyššie postaveným funkcionárom Islamského štátu. DAMASK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Hlavný hovorca extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Muhammad Adnání zahynul v severnej Sýrii. Organizácia to potvrdila na sociálnych sieťach, informovala tlačová agentúra DPA. Adnání podľa Spojených štátov patril k vedúcim predstaviteľom IS, za informáciu vedúcu k jeho zadržaniu USA vypísali odmenu až päť miliónov dolárov. Po abú Bakrovi Baghdádím bol druhým najvyššie postaveným funkcionárom Islamského štátu. Adnání bol neslávne známy svojimi zvukovými posolstvami, v ktorých vyzýval k útokom osamelých vlkov na nepriateľov IS vrátane civilných cieľov na Západe. V roku 2014 oznámil zriadenie kalifátu v Sýrii a Iraku. "Šejk odišiel počas kontroly vojenských operácií v provincii Aleppo," uviedol IS označujúc Adnáního za "mučeníka". Žiadne podrobnosti o jeho smrti však neuviedol. IS nedávno ustúpil pred Kurdmi vedenými silami a sýrskymi povstalcami podporovanými Tureckom v oblasti Aleppa, ktorá preň bola kľúčová. Bola totiž vstupnou trasou pre prichádzajúcich zahraničných bojovníkov, ktorí sa chceli pridať k IS v Sýrii a Iraku. Adnání sa podľa Američanov narodil ako Tahá Sobhi Falaha v Sýrii a bol najznámejším hlasom IS. V médiách sa objavoval oveľa častejšie jeho šéf abú Bakr Baghdádí. Odporúčame: Islamský štát pochoval tisíce ľudí do 72 masových hrobov V júni 2014, keď vtedajší Islamský štát v Iraku a Levante dobyl pri bleskovej ofenzíve mesto Mósul a rozsiahle časti na severe a západe Iraku, Adnání oznámil jeho premenovanie na Islamský štát. Bagdádí sa podľa neho stal kalífom a má právo na lojalitu moslimov celého sveta, dodal. Tento rok v máji, pred začiatkom ramadánu, zopakoval svoje výzvy na útoky na západné ciele. Júlový útok s chladiarenským autom na promenáde v Nice v Deň Bastily, ktorý sa skončil smrťou 84 ľudí, je považovaný za reakciu na takéto výzvy. IS v súčasnosti stráca územia v Iraku aj Sýrii: Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily vyhnali jeho bojovníkov z väčšiny severnej Sýrie a iracká vláda dobyla od IS veľké časti území, o ktoré prišla v roku 2014. Podľa analýzy spoločnosti IHS Islamský štát v prvej polovici tohto roka stratil 12 percent svojho územia a utrpel drastický pokles príjmov. Naďalej však má vo svojej moci dve kľúčové mestá - Rakku v Sýrii a Mósul v Iraku. Analytici varovali, že územné straty zrejme prinútili IS, aby zintenzívnila teroristické útoky, na aké vyzýval Adnání. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamský štát potvrdil smrť svojho hovorcu Adnáního v Sýrii

Nišikori na úvod US Open nezakopol, zahrá si v druhom kole

Siedmy nasadený Japonec Kei Nišikori sa v 2. kole stretne s ruským kvalifikantom Karenom Chačanovom.NEW YORK 30. augusta (WebNoviny.sk) - Japonský tenista Kei Nišikori nasadený ako šiesty zvíťazil v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na grandslamových US Open v New Yorku nad Nemcom Benjaminom Beckerom za 130 minút 6:1, 6:1, 3:6, 6:3. VŠETKO O US OPEN Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa US Open Ázijčan je miestnym finalistom zo sezóny 2014, ale v lokalite Flushing Meadows v minulosti zároveň trikrát zakopol na úvodnej prekážke (2011, 2013, 2015). Dvadsaťšesťročný 7. muž renkingu ATP sa v 2. kole stretne s 20-ročným ruským kvalifikantom Karenom Chačanovom (95.). Odporúčame: Halepová na US Open vyškolila súperku, dala jej \'kanára\' Zverenec Michaela Changa a Danteho Bottiniho Nišikori je bronzovým medailistom v singli z nedávnych OH v Riu de Janeiro. Becker je na US Open známy najmä tým, že pred desiatimi rokmi v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center ukončil kariéru slávneho domáceho Andreho Agassiho. Dvojhra mužov - 1. kolo: Andy Murray (V. Brit.-2) - Lukáš Rosol (ČR) 6:3, 6:2, 6:2 Stan Wawrinka (Švaj.-3) - Fernando Verdasco (Šp.) 7:6 (4), 6:4, 6:4 Kei Nišikori (Jap.-6) - Benjamin Becker (Nem.) 6:1, 6:1, 3:6, 6:3 Dominic Thiem (Rak.-8) - John Millman (Aus.) 6:3, 2:6, 5:7, 6:4, 6:3 David Ferrer (Šp.-11) - Alexandr Dolgopolov (Ukr.) 6:5 - skreč, Dolgopolov odstúpil Jared Donaldson (USA) - David Goffin (Belg.-12) 4:6, 7:5, 6:4, 6:0 Nick Kyrgios (Aus.-14) - Aljaž Bedene (V. Brit.) 6:4, 6:4, 6:4 Feliciano López (Šp.-16) - Borna Čorič (Chor.) 3:4 - skreč, Čorič odstúpil Damir Džumhur (Bosna a Herc.) - Bernard Tomic (Aus.-17) 6:4, 6:3, 4:6, 7:6 (0) Steve Johnson (USA-19) - Jevgenij Donskoj (Rus.) 4:6, 1:6, 7:6 (2), 6:3, 6:3 Ivo Karlovič (Chor.-21) - Lu Jen-chsun (Taiw.) 4:6, 7:6 (4), 6:7 (4), 7:6 (5), 7:5 Grigor Dimitrov (Bul.-22) - Ínigo Cervantes-Huegun (Šp.) 6:2, 6:4, 7:6 (7) Nicolas Mahut (Fr.) - Philipp Kohlschreiber (Nem.-25) 6:3, 7:5, 1:0 - skreč, Kohlschreiber odstúpil Alexander Zverev (Nem.-27) - Daniel Brands (Nem.) 3:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4) Janko Tipsarevič (Srb.) - Sam Querrey (USA-29) 7:6 (4), 6:7 (0), 6:3, 6:3 Gilles Simon (Fr.-30) - Radek Štěpánek (ČR) 6:3, 6:1, 6:4 Alessandro Giannessi (Tal.) - Denis Kudla (USA) 0:6, 6:4, 6:1, 1:6, 6:0 Joao Sousa (Portug.) - Víctor Estrella-Burgos (Dom. rep.) 6:0, 6:1, 6:1 Viktor Troicki (Srb.) - Radu Albot (Mold.) 5:7, 3:6, 6:4, 6:4, 7:6 (5) Pablo Carreno-Busta (Šp.) - Iľja Ivaška (Biel.) 6:0, 7:5, 6:2 Karen Chačanov (Rus.) - Thomas Fabbiano (Tal.) 6:3, 6:3, 4:6, 6:3 Jérémy Chardy (Fr.) - Michael Mmoh (USA) 6:4, 6:4, 6:1 Daniel Evans (V. Brit.) - Rajeev Ram (USA) 6:2, 4:6, 7:5, 6:1 Paul-Henri Mathieu (Fr.) - Christian Harrison (USA) 6:0, 6:2, 6:1 Ričardas Berankis (Lit.) - Malek Jaziri (Tun.) 3:6, 7:6 (3), 6:4, 6:2 Paolo Lorenzi (Tal.) - Carlos Berlocq (Arg.) 6:4, 6:2, 6:1 Juan Martín Del Potro (Arg.) - Diego Schwartzman (Arg.) 6:4, 6:4, 7:6 (3) Iľja Marčenko (Ukr.) - Ivan Dodig (Chor.) 6:3, 6:4, 6:7 (4), 7:5 Fabio Fognini (Tal.) - Teimuraz Gabašvili (Rus.) 6:7 (9), 3:6, 7:6 (5), 7:5, 6:4 Marcel Granollers-Pujol (Šp.) - Juan Monaco (Arg.) 7:6 (5), 7:6 (2), 6:4 Donald Young (USA) - Jan-Lennard Struff (Nem.) 6:3, 7:5, 4:6, 7:5 Horacio Zeballos (Arg.) - Florian Mayer (Nem.) 6:3, 6:4, 7:6 (7) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nišikori na úvod US Open nezakopol, zahrá si v druhom kole

Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska

Tento rok sa stretnutia budú venovať migrácii a utečeneckej kríze, boju proti klimatickej zmene, úlohe a postaveniu žien a detí či mikrobiologickej rezistencii.BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenskú delegáciu na úvodnej časti 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov, ktoré otvoria 13. septembra v New Yorku, povedie prezident Andrej Kiska. Jeho zástupcami by mali byť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a stály predstaviteľ SR pri OSN František Ružička. Návrh dnes odsúhlasila vláda. Kiska vo svojom vystúpení predstaví pozície Slovenska k riešeniu zásadných otázok v oblasti udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti, reakcie na aktuálne výzvy, dodržiavania ľudských práv, princípov demokracie a posilnenia úlohy Odporúčame: Lajčák hájil cestu Fica do Moskvy, Rusko nemožno ignorovať Popri všeobecnej rozprave sa tradične uskutočňujú sprievodné podujatia na vysokej úrovni venované prioritným témam v agende OSN. Tento rok sa stretnutia budú venovať migrácii a utečeneckej kríze, boju proti klimatickej zmene, úlohe a postaveniu žien a detí či mikrobiologickej rezistencii. Jedným z hlavných podujatí bude zasadnutie Valného zhromaždenia na vysokej úrovni k masovému pohybu utečencov a migrantov, ktoré sa uskutoční 19. septembra. Cieľom je nájsť riešenie založené na spoločnej zodpovednosti a schopné reflektovať na migračné toky a vysídľovanie obyvateľov po celom svete. Úvodná časť 71. zasadnutia VZ OSN zároveň poskytne jedinečnú príležitosť na bilaterálne stretnutia predstaviteľov delegácie SR s prítomnými vedúcimi predstaviteľmi ostatných členských krajín s cieľom prediskutovať aktuálne zahraničnopolitické otázky ako aj bilaterálne vzťahy. Ako pripomína návrh účasti delegácie, okrem toho, že na post generálneho tajomníka OSN kandiduje šéf diplomacie Miroslav Lajčák, Slovensko predložilo aj kandidatúru na post predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN v rokoch 2017 - 2018. Rovnako sa uchádzame o miesto v Rade OSN pre ľudské práva na funkčné obdobie 2018 - 2020, pričom voľby sa budú konať budúci rok. Taktiež máme záujem byť nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2028 - 2029. Do predbežného programu zasadnutia zaradili 168 bodov, ktoré pokrývajú celé spektrum globálnych otázok týkajúcich sa udržateľného hospodárskeho rastu a rozvoja, udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti, rozvoja v Afrike, dodržiavania ľudských práv, koordinácie humanitárnej pomoci, súdnictva a medzinárodného práva, odzbrojenia, boja proti drogám, prevencie kriminality a boja proti všetkým formám terorizmu. Post predsedu 71. Valného zhromaždenia bude zastávať stály predstaviteľ Fidži pri OSN Peter Thomson. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska

Dvoch Poliakov v Británii brutálne zbili, jeden neprežil

Polícia tvrdí, že na mieste činu bola v inkriminovanom čase skupina asi 20 chlapcov a dievčat a násilníci boli jej súčasťou.LONDÝN 30. augusta (WebNoviny.sk) - Skupina tínedžerov zaútočila cez víkend na dvojicu Poliakov v anglickom v meste Harlow. Jeden z Poliakov zraneniam podľahol. Polícia má šesť podozrivých a prípad vyšetruje ako vraždu. Nevylučuje ani to, že išlo o zločin z nenávisti, informovali v utorok denníky London Evening Standard a Daily Mail. K zločinu došlo zo soboty na nedeľu v meste Harlow v grófstve Essex. Poliak so svojim krajanom (43) konzumovali jedlo pred stánkom s rýchlym občerstvením, keď k nim pristúpila skupina mladíkov. Polícia sa domnieva, že Poliakom nadávali a potom na nich zaútočili. Oboch zbili do bezvedomia a z miesta činu ušli. Odporúčame: Festival v Notting Hille začal divoko, ošetrili stovky ľudí Zdravotníci previezli 40-ročného Poliaka s ťažkými zraneniami hlavy do nemocnice, kde v pondelok večer zomrel. Druhého Poliaka previezli do nemocnici so zlomeninami rúk a pomliaždeninami na bruchu a medzičasom už prepustili. Štyroch 15-ročných mladíkov a jedného 16-ročného, všetkých z Harlowa, zatkli v pondelok pre podozrenie z pokusu o vraždu a neskôr ich zatkli opäť, ale už pred podozrenie z vraždy. Prepustili ich na kauciu. Šiesteho, 15-ročného tínedžera z Harlowa, zatkli dnes popoludní pre podozrenie z vraždy a vo väzbe čaká na výsluch. Polícia tvrdí, že na mieste činu bola v inkriminovanom čase skupina asi 20 chlapcov a dievčat a násilníci boli jej súčasťou. Brat obete uviedol: "Polícia nám povedala, že ho napadli preto, lebo počuli, ako sa rozpráva s priateľmi po poľsky." Dodal, že po britskom hlasovaní o vystúpení z Európskej únie došlo k nárastu nenávisti voči Východoeurópanom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dvoch Poliakov v Británii brutálne zbili, jeden neprežil

Lajčák hájil cestu Fica do Moskvy, Rusko nemožno ignorovať

Rumunský novinár sa pýtal šéfa slovenskej diplomacie Lajčáka na minulotýždňové stretnutie slovenského premiéra Fica s ruským prezidentom Putinom.BUKUREŠŤ 30. augusta (WebNoviny.sk) – Rusko nemožno ignorovať, kritický dialóg je oveľa lepší ako žiadny. Na tlačovej konferencii v Bukurešti to v utorok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. "Rusko je významná krajina. Je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Je strategickým poskytovateľom energie ako mojej krajine, tak i väčšine krajín EÚ. A takto môžem pokračovať s množstvom ďalších skutočností, ktoré poskytujú odpoveď na otázku, prečo je dôležité komunikovať s Ruskom," povedal Lajčák, pričom dodal, že spoločné európske stanovisko nezakazuje komunikáciu s Ruskom. Odporúčame: Lajčák bol druhý, tretie kolo voľby šéfa OSN vyhral Guterres Fico: Ruské sankcie sú škodlivé, nepriniesli absolútne nič Týmito slovami reagoval otázku rumunského novinára ohľadom minulotýždňového stretnutia slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Moskve. "Premiér Fico nebol prvým, ani druhým, tretím ani desiatym európskym politikom, ktorý išiel do Moskvy, pretože existuje mnoho skutočností, pre ktoré potrebujeme s Ruskom hovoriť," uviedol slovenský minister. Podľa jeho slov premiér Fico zdôrazňuje, že Slovensko rešpektuje a podporuje európsku jednotu a že nikdy nepôjde proti nej. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák hájil cestu Fica do Moskvy, Rusko nemožno ignorovať

Turecký sudca žiada v Grécku o azyl, dôvodom je perzekúcia

Grécke úrady potvrdili, že 48-ročný Turek priplával na člne na ostrov Chios spoločne s malou skupinkou utečencov.ATÉNY 30. augusta (WebNoviny.sk) - Turecký sudca požiadal v Grécku o politický azyl. Oznámila to v utorok grécka tlačová agentúra Ana s tým, že sudca svoju žiadosť zdôvodnil perzekúciou zo strany tureckých orgánov. Grécke úrady potvrdili, že 48-ročný Turek priplával na člne na ostrov Chios vo východnej časti Egejského mora, spoločne s malou skupinkou utečencov. Muž vyhlásil, že je sudca a že v Turecku po zmarenom júlovom pokuse o prevrat čelí prenasledovaniu zo strany tamojšej vlády. POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU Grécka vláda uviedla, že 48-ročného tureckého občana zatkli v utorok pre podozrenie z nezákonného prekročenia hraníc s Gréckom. Muž plánuje v Grécku oficiálne požiadať o azyl, potvrdil rezort. Grécke azylové úrady aktuálne vyšetrujú prípad skupiny príslušníkov tureckej armády, ktorá po zmarenom pokuse o prevrat pristála 16. júla s vojenským vrtuľníkom na severovýchode Grécka a požiadala tam o azyl. Vojaci budú až do ukončenia azylového procesu vo vyšetrovacej väzbe. Ôsmi príslušníci tureckých ozbrojených síl tvrdia, že s pokusom o prevrat vo svojej vlasti nemali nič spoločného. Turecko požiadalo Grécko o ich vydanie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turecký sudca žiada v Grécku o azyl, dôvodom je perzekúcia

Halepová na US Open vyškolila súperku, dala jej \'kanára\'

Rumunka Simona Halepová sa v šlágri 2. kola stretne s Češkou Luciou Šafářovou.NEW YORK 30. augusta (WebNoviny.sk) - Rumunská tenistka Simona Halepová nekompromisne vstúpila do grandslamových US Open v New Yorku. V utorok v 1. kole dvojhry presne za hodinu vyškolila Kirsten Flipkensovú 6:0, 6:2. VŠETKO O US OPEN Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa US Open Halepová dovolila Flipkensovej dva gemy Belgická niekdajšia jednotka juniorského renkingu ITF a neskôr semifinalistka Wimbledonu 2013 čelila za stavu 0:6, 0:5 mečbalu na príjme, ale napokon uhrala čestný gem a pridala ešte jeden. Osudu sa však nevyhla. Na "winnery" zaostala 11:22, zároveň urobila viac nevynútených chýb - 17:15. Halepová už vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 5:0 (sety 10:0). Dvadsaťštyriročná rodáčka z Konstance Halepová je finalistkou rovnako významného parížskeho Roland Garros 2014, v lokalite Flushing Meadows bola minulý rok v semifinále. Víťazka prestížneho prípravného podujatia v Montreale Halepová sa v 2. kole stretne s českou ľavorukou finalistkou RG 2015 Luciou Šafářovou (štatistika 3:1 pre Rumunku), čo bude na takúto skorú fázu turnaja značný šláger. Halepová uspela v 18 zo svojich ostatných 20 zápasov. Odporúčame: Nišikori na úvod US Open nezakopol, zahrá si v druhom kole Ivanovičovej sa po sobáši nedarí Srbská tenistka Ana Ivanovičová sa po júlovom sobáši s nemeckým futbalistom Bastianom Schweinsteigerom ani na tretí pokus nedočkala víťazstva, jej séria nezdarov celkovo už má päť položiek, trvá od polovice júna. Hrdinka parížskeho Roland Garros 2008 a niekdajšia líderka svetového rebríčka WTA Ivanovičová podľahla Češke Denise Allertovej za 79 minút 6:7 (4), 1:6. Dvadsaťosemročná Belehradčanka Ivanovičová, aktuálne 31. v renkingu, nezužitkovala v otváracej časti náskok 5:3 ani setbal pri vlastnom podaní v dvanástej hre, nezvládla následný tajbrejk a už sa nepozviechala. O päť rokov od Ivanovičovej mladšia Allertová (89.) bola v lokalite Flushing Meadows v 2. kole aj vlani pri svojej miestnej premiére v "main draw". Na melbournských Australian Open 2016 sa prebila až do 3. kola. Priateľka účastníka 2. kola dvojhry mužov na US Open 2016 Jana Šátrala Allertová si vo štvrtok zmeria sily s úspešnou z duelu Karin Knappová (Tal.) - Johanna Larssonová (Švéd.). Dvojhra žien - 1. kolo: Serena Williamsová (USA-1) - Jekaterina Makarovová (Rus.) 6:3, 6:3 Agnieszka Radwanská (Poľ.-4) - Jessica Pegulová (USA) 6:1, 6:1 Simona Halepová (Rum.-5) - Kirsten Flipkensová (Belg.) 6:0, 6:2 Venus Williamsová (USA-6) - Kateryna Kozlovová (Ukr.) 6:2, 5:7, 6:4 Karolína Plíšková (ČR-10) - Sofia Keninová (USA) 6:4, 6:3 Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-11) - Teliana Pereirová (Braz.) 6:0, 6:0 Timea Bacsinszká (Švaj.-15) - Vitalia Diačenková (Rus.) 6:1, 6:1 Samantha Stosurová (Aus.-16) - Camila Giorgiová (Tal.) 7:5, 6:7 (4), 6:1 Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-17) - Louisa Chiricová (USA) 6:1, 6:4 Jelena Vesninová (Rus.-19) - Anett Kontaveitová (Est.) 7:6 (4), 4:6, 6:3 Ana Konjuhová (Chor.) - Kiki Bertensová (Hol.-20) 6:3, 2:6, 6:4 Čchiang Wang (Čína) - Daria Kasatkinová (Rus.-23) 6:4, 2:6, 6:2 Caroline Garciová (Fr.-25) - Pauline Parmentierová (Fr.) 4:6, 6:3, 6:4 Laura Siegemundová (Nem.-26) - Patricia Maria Tigová (Rum.) 3:6, 6:3, 6:2 Denisa Allertová (ČR) - Ana Ivanovičová (Srb.-29) 7:6 (4), 6:1 Tímea Babosová (Maď.-31) - Barbara Haasová (Rak.) 5:7, 6:3, 7:5 Naomi Broadyová (V. Brit.) - Laura Robsonová (V. Brit.) 6:7 (4), 6:3, 6:4 Julia Görgesová (Nem.) - Yanina Wickmayerová (Belg.) 6:3, 6:2 Jelena Jankovičová (Srb.) - Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) 6:4, 6:1 Annika Becková (Nem.) - Nadia Podoroská (Arg.) 7:6 (6), 6:3 Šuaj Čang (Čína) - Ellen Perezová (Aus.) 6:1, 6:1 Nicole Gibbsová (USA) - Aleksandra Kruničová (Srb.) 6:1, 6:0 Richel Hogenkampová (Hol.) - Heather Watsonová (V. Brit.) 6:2, 7:5 Johanna Larssonová (Švéd.) - Karin Knappová (Tal.) 6:4, 6:2 Kurumi Narová (Jap.) - Stefanie Vögeleová (Švaj.) 6:0, 7:5 Kateřina Siniaková (ČR) - Eugenie Bouchardová (Kan.) 6:3, 3:6, 6:2 Lucie Šafářová (ČR) - Daria Gavrilovová (Aus.) 6:4, 6:4 Jaroslava Švedovová (Kaz.) - Lara Arruabarrenová-Vecinová (Šp.) 6:2, 6:3 Montserrat Gonzálezová (Parag.) - Danka Koviničová (Č. Hora) 7:5, 6:2 Kristina Mladenovicová (Fr.) - Nao Hibinová (Jap.) 6:4, 7:5 Vania Kingová (USA) - Antonia Lottnerová (Nem.) 7:6 (2), 6:3 Šuaj Pcheng (Čína) - Varvara Lepčenková (USA) 4:6, 7:6 (9), 6:3 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Halepová na US Open vyškolila súperku, dala jej \'kanára\'

Únia rozšíri operáciu Sophia, vycvičí pobrežnú stráž Líbye

Cieľom operácie je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy.BRUSEL 30. augusta (WebNoviny.sk) - Veľvyslanci 28 členských štátov Európskej únie schválili v utorok rozšírenie pôsobnosti námornej misie EÚ v Stredozemnom mori, ktoré bude spočívať vo výcviku líbyjskej pobrežnej stráže a dohľade nad dodržiavaním embarga OSN na dovoz zbraní do Líbye. Informovala o tom agentúra DPA. Odporúčame: Pri pobreží Líbye zachránili až 6500 migrantov Európska únia spustila vlani v Stredozemnom mori operáciu s kódovým označením Sophia, ktorej cieľom je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy. V rámci operácie sa doposiaľ podarilo zachrániť 22.000 ľudí a prispieť k zadržaniu 87 osôb podozrivých z prevádzačstva. Podľa veliteľa operácie Sophia, kontradmirála Enrica Credendiniho, v rámci rozšírených pôsobností misie EÚ nastúpi v najbližšom čase na 14 týždňov trvajúci výcvik 100 vysokopostavených predstaviteľov líbyjskej pobrežnej stráže. Výcvik bude prebiehať na palube jedného z plavidiel hliadkujúcich v medzinárodných vodách Stredozemného mora. EÚ dúfa, že to prispeje k obmedzeniu prílevu migrantov do Európy. Námorná cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom, na základe ktorej sú nelegálni migranti vracaní z Grécka naspäť do Turecka. Len tento rok sa cez Stredozemné more dostalo z Líbye do Európy približne 100.000 ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Únia rozšíri operáciu Sophia, vycvičí pobrežnú stráž Líbye

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Steak sa neskrúti,

ak jeho jednu stranu narežete nožom.

Stavebník

Návrat drevených obkladov stien

Patrili ste medzi tých, kto na návštevách okukovali drevené palubovky na stenách, ktoré priestor aspoň trochu odlíšili od iných bytov a domov, čo sa v časoch nie až tak dávnych podobali ako vajce vajcu? Súčasný módny trend sa vám bude určite páčiť. Drevené obklady sú opäť in, a ešte krajšie, než bývali!

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Šariš-Giraltovce, Hanušovice nad Topľou, Jarovnice, Lipany, Kapušany, Malý Šariš, Sabinov, Šarišské Michaľany
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang